DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Vai tevi jau apciemoja?

25. augusts, 2011. Autors: designBlog

vai esi jau apciemots2 Vai tevi jau apciemoja?

24.augustā grafikas dizaina studijā Asketic iegriezušies darbinieki no Valsts policijas ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes, lai palūkotos vai konkrētais uzņēmums nenodarbojas ar noziegumiem, kas ir nelicencētu datorprogrammu izmantošana. Šķiet, ka vairums uzņēmumu jau labu laiku atpakaļ ir sākuši dzīvot legāli, taču neziņu vienmēr radījis jautājums – vai vari būt pietiekami legāls? Pat ja izmanto licencētas programmas, var gadīties, ka kaut kur datorā stāv ‘aizlienēti’ mp3, vai kāds atsūtījis fontu, kura licences tev nav (tiem kas nezina, arī uz fontiem attiecas autortiesības un par tām jāmaksā)… Otra lieta – vai policija nāk pie visiem, vai nākšanu var kaut kā pasteidzināt, piemēram, konkurējot ar nepareizo uzņēmumu vai kādu pārlieku kritizējot? Lai to nosakaidrotu aicinām cilvēkus no ar dizainu saistītajiem uzņēmumiem piedalīties nelielā aptaujā.

Vai tavu uzņēmumu ir apciemojusi Ekonomikas policija?

Rezultāti

Loading ... Loading ...

Daži ieteikumi tiem, kurus tas viss uztrauc:

1. Vispirms jau programmas ir jāpērk. Tas ir dārgi, taču ļaus naktīs gulēt krietni mierīgāk. Pašiem gan jau arī nepatīk, ja kāds aizmirst samaksāt.

2. Ir saprotams, ja esi liels uzņēmums, bet ko darīt tiem, kas tikko uzsāk biznesu? To pašu – pirkt – VID diezgan viegli var redzēt kas jums pieder un ja esat 5 dizaineri ar vienu nopirktu datoru, tad tas kļūst aizdomīgi.

3. Ja jums ir darba datori ar legālām programmām, bet arī savs personiskais laptops ar nelegālu saturu, tad no tā varat atvadīties, jo policija to likumīgi drīkst savākt. Respektīvi viņi mierīgi var meklēt lietas pa visu jūsu ofisu, neatkarīgi kas ir īpašnieks.

4. Nelegāli ir izmantot zagtu programmatūru, bet tikpat nelegāli ir arī zagt fontus, mūziku un filmas. Nav prātīgi savu daudzus gadus krāto kolekciju turēt darba atvilknē vai uz servera. Te gan nav skaidrs ko ar tevi darīs, ja atradīs dažas zagtas dziesmas vai nejauši atsūtītus fontus… Vai ir kaut kāds apjoms, kas jāsavāsc? Vai atbildība par 100 fontiem ir mazāka kā par 100 dziesmām?

5. Licences parasti ir uz vienu lietotāju. Tas nozīmē, ka nepietiek viens Photoshop uz viesiem. Arī iegādātos fontus bieži vien nemaz nevar sūtīt klientam ‘izmantošanai’.

6. Programmas un licences var pirkt un pārdot. Tas nozīmē, ka jums nav jāpērk jauni produkti – tikpat jūs varat nopirkt no citiem CS4 paku, kuru pēc tam var arī upgreidot. Līdzīgi – ja programma vairs nav vajadzīga, tad to var pārdot kādam, kam tā ir vajadzīga.

7. Ir virkne bezmaksas programmu, kas lieliski pilda savas funkcijas, piemēram, OpenOffice var aizstāt maksas MS Office. Iespējams, ka var tīri labi pastrādāt arī ar bezmaksas 3d un grafikas programmām – atkarīgs no gaumes un prasībām

8. Ja gribi izmēģināt jaunu versiju vai tikai plāno mācīties to pašu Photoshop, tad, protams, var arī nepirkt (ok, tas nav likumīgi, bet bieži nav daudz citu iespēju), taču tādā gadījumā izvairies to darīt uz savu kolēģu darba datoriem.

9. No pirkšanas var izvairīties arī citā veidā – visus dizaina pakalpojumus iepērkot no dizaineriem pa tiešo. Tad vienīgi jāmaksā nedraudzīgie autoratlīdzības nodokļi, taču nav jāraizējas par licencēm. Un arī nav vēlams atrasties vienās telpās.

Noslēgumā nedaudz matemātikas, ja vēlies nodarboties ar dizainu legāli, cik tas var maksāt?
- Ja esi grafikas dizianers, tad varētu derēt kaut kas no Adobe Creative Suite, piemēram, Design Premium, kas ietver Photoshop, Illustrator. Cena ap Ls 2 000*.
- ja vēlaties nodarboties arī ar kustīgo grafiku, tad CS Master komplektiņš jums maksās jau ap Ls 3 000
- visneizdevīgākais ir nodarboties ar 3d grafiku, jo varētu vajadzēt kaut ko no iepriekšējā un vēl arī kaut ko 3d, piemēram Maya vai 3ds Max. Cena ap Ls 2 500.
- iespējams, ka noder arī dators. Piemēram Apple  iMac 21″ maksās ap Ls 1 000.

Nepieskaitam, ka varētu noderēt printeris, foto kamera, telpu īre un citas izmaksas, nerēķinam arī to, ka programmas un tehnika ik pa laikam arī salūzt vai noveco. Tātad uzsākt biznesu jums maksās ap Ls 3 000 un 6 000. Turklāt tas viss ir vienam darbiniekam. Iespējams, ka tā ir arī atbilde tiem, kurus neliek mierā jautājums kādēļ dažādi dizaineri prasa dažādu samaksu par savu darbu. Dzīvot legāli ir noteikti dārgāk.

(cenas ir aptuvenas un pārsvarā no www.aboluveikals.lv)

Tagi: , , , ,

24 komentāri rakstam “Vai tevi jau apciemoja?”

 1. Laura saka:

  paldies, noderīgi!
  tomēr es līdz galam nesaprotu šo – “Arī iegādātos fontus bieži vien nemaz nevar sūtīt klientam ‘izmantošanai’.”
  Tātad, ja esmu iegādājusies tiesības lietot noteiktu fontu, kuru izmantoju klientu darbam, vai brīdī, kad nododu darbu klientu lietošanā saskaņā, piemēram, ar autoratlīdzības līgumu, ar kuru esmu taisījusi klienta grafisko identitāti, viņiem paralēli maksai par manu autordarbu, arī ir jāiegādājas fonta izmantošanas tiesības?

 2. designBlog saka:

  nu ja. vairumā gadījumu tieši tā arī ir. Fontiem parasti ir atrunāti lietošanas nosacījumi jeb (licenšu skaits) un tie mēdz būt dažādi. Kvalitatīvi fonti (ģimenes) bieži vien maksā ap dažiem simtiem eiro. Daži paredzēti tiekai vienam lietotājam, citi vairākiem, citi atļaus sūtīšanu drukātājiem, citi ne.

 3. Gints saka:

  Pārbauda galvenokārt lielās programmas. Tātad OS, Ps, MsOffice un taml. Ja laptops ar nelegālām programmām laikus nonāks personīgajā mugursomā, neviens to neņems un neskatīs. Nevienam fontam pakaļ neskatās. Mac’os nerakājas. Vispār tas notiek ļoti mierīgi un draudzīgi :) …vismaz Valmierā.

 4. Markus saka:

  Par fontiem viņi mums pilnīgi neko neteica, pat nepaskatījās. Mūziku un filmas liek sarakstā, bet par to nesoda, jo LV vēl nav attiecīgo pārstāvju. Softus, protams, čeko, un tur arī piesienās, piem., antivīrusiem. Skatās arī ISO failus.
  Varētu vēl pieminēt, ka, ja nelēgālo produktu vērtība pārsniedz 1000 Ls, uzņēmuma vadītājam tiek ierosināta krimināllieta un sods ir divkāršs – no BSA par softiem un no valsts papildus. Tā tur esot, tā kā joki mazi.
  Un vēl viņi teica, ka nelegālus materiālus turēt var datorā, bet tad datoru nevajag nest ārā no mājām. Jo birojā pat klientam, kurš ieradies ciemos ar savu portatīvo piesienās. :)
  Un nobeigumā vēl laba ziņa – ka viņi nākot atkārtoti. Tas man no drošiem avotiem zināms.

 5. Ro saka:

  Ja kādam ir iekrājušies mp3, tad varu ieteikt izmest ārā & izmantot, piemēram, grooveshark (gan jau ir citi online risinājumi). Visu tur neatrast, bet k-ko jau paklausīties var. Risinājums varētu būt arī kādi radio kanāli.

  Ja vēlies iemēģināt kādu jaunu redaktoru, vari legāli lejupielādēt trial versiju. Šis risinājums arī der, ja vajag vienu reizi izdarīt k-ko specifisku, k-ko tādu, ko ikdienā nedari (piemēram, uzmodelēt 3d objektu).

  P.s. A, par ko Baštiku īsti paņēma? Īsti nesaprotu. Ir k-kāds links kur var palasīt?

 6. Aleksejs saka:

  Autoram iesaku sākumā nedaudz painteresēties par šo tēmu, un pēc tam tikai kaut ko rakstīt.
  3. punkts ir totāls aplamisms. Par iMac 21″ paklusēšu.

 7. Pēteris Krišjānis saka:

  Legāli ir divi varianti:
  1) Pirkt Adobe par ļoti dārgām naudām;
  2) Izmantot GIMP/Inkscape komplektu;

  Ja taisat dizainus tīmeklim silti iesaku paprovēt GIMP un Inkscape. Es zinu ka tūlīt atskanēs reliģijas piesitiena saukļi, kā arī smīnēšana, bet man un daudziem citiem tas nav traucējis izveidot labus un sakarīgus tīmekļa vietņu dizainus. Fonti arī starp citu ir pieejami par brīvu un daudzus no tiem var izmantot par pamatu, lai radītu ko paši (ja ir nepieciešamība).

 8. Markus saka:

  Aleksej. iMac 21″ jauns aboluveikalā (kā autors norādīja) maksā 870-1100 Ls, tā kā ir OK apgalvojums. Un ari 3. punkts plus mīnus ir pieņemams, jo viņi tiešām skatās visus datorus, kas ir atrodami, un viņiem ir vienalga, kas ir īpašnieks, saka, ka “to jau tad izmeklēšanā noskaidrosim”. Mums vienam džekam mugurenē bija personīgais portatīvais, to gan viņi neatrada, bet, ja būtu uz galda, tad nočekotu noteikti. Mums arī viens bija personīgais dators, kuru pārbaudīja.

 9. Mikus saka:

  Par legalizēšanos, tas protams ir pareizi un vajadzīgi.
  Attiecībā uz Adobe situācija tomēr ir neviennozīmīga. Pat ja esi pircis legālu versiju, tev ir ierobežotas upgreida iespējas attiecībā par normālām “patērētāj-tiesībām” saņemt negļukojošu produktu. Tāpat arī apzināti no Adobes puses būtiskākie programmas pilnveidojumi nāk kopā ar jauno versiju (vismaz 1x gadā), kas jau ir par maksu. Un pat ja esi iegādājies legālu CS2 versiju, ja vēlēsies upgreidoties šobrīd (CS5kautkastur, tādēļ ka varbūt saņem jaunākas versijas failus no citiem uc.), tad tas jau maksās tuvu tos pašus 2000Ls. :(
  Pozitīvā nots ir ka es (un liela daļa citu man zināmo dizaineru) ir novērojuši ka CS5 un citi bezgalīgie upgreidi ikdienā ir diezgan nevajadzīgi un ir ļoti labi iespējams strādāt arī ar vecākām versijām.

 10. klāvs saka:

  bet kā tad tu vari nokontrolēt vai tavam klientam kompi nav nelegāla stuffa? vai vnk sodu liks viņam personīgi?

 11. kirils saka:

  Adobe Outlet būtu laps risinājjums )

 12. Gatis saka:

  Svarīgi lai uz datora nebūtu torrent, dc vai citas failu apmaiņas programmas. Jo pat ja nav nelegāls softs – tas dod pamatu aizdomām un tiesības kompi uz laiku konfiscēt un aizvest uz pārbaudēm.

 13. N.R. saka:

  Torrent proga nav nekas nelegāls. Gan linux, gan visādas citādas programmas var ielādēt legāli izmantojot torrent. Mūsu uzņēmums programmatūru izplata tieši izmantojot torrent tīklu.

  Tam kas augstāk minēja Gimp un Inkscape – tas der sekretārei un skolniekiem, tur ir lērums ierobežojumu un trūkumu. GIMP joprojām neatbalsta CMYK un 16bit per channel. Inkscape krešo pie attēliem kas ir sarežģītāki par prastu logotipu.

 14. uldis saka:

  Kā diez ir ja strādā jaunajā Birojnīcā?

 15. rick'james saka:

  es nezinu kā jūs, bet pats nejauši uzdūros šitam brīnumam :

  http://www.adobe.com/products/creativesuite/designstandard/buying-guide.displayTab3.html

  principā visas adobes programmas pieejamas uz aboenemtnu un konstantu softa up-to-date. Cik noprotu serviss vēl ir jauns un nav plaši reklamēts, enivei, ņemot vērā mūsu platuma grādu debīlās cenas (USA x 2 ja ne pat x2.5) šitas subscription ir reāli laba štelle un pat sanāk lētāk šķiet.

 16. Poga saka:

  @N.R
  kas Tavu prāt ir sarežģītāks par logo? Galīgi atpalicis esi?

 17. Markus saka:

  @klāvs
  Jā, katrs nes pats atbildību par savu datoru. T.sk. klients.

 18. dzenis saka:

  Kāds ir arī rēķinājis, cik jāmaksā pakalpojumam, ja grib dizainierēt?
  Lūk, mana interpretācija:
  1) Ls 6000 (kas tika minēti kā normāls starta komplektiņš) uz 2 gadiem = 250 Ls mēnesī. Ja ieķīlā mammas dzīvokli, gan jau par kādiem % gadā krītu varēs dabūt, kas ir vēl kādi 20ls mēnesī procentos
  2) Vieta. Ls 300 mēnesī. Mākslinieku darbnīca Vecrīgā nesanāks? Welcome, fetus, to reality!
  3) Nauda tēriņiem Ls 500. Tas ir afigenna daudz priekš start-up, bet nenormāli maz, lai katru nedēļu brauktu tusēt uz kičīgākajām vietām un apmēbelētu mammas dzīvokli ar skandināvu dizainu.
  4) Nodokļi. Say what? Ja pieņem 1800 bruto algu (jūtat mērogu jaunajam talantam?) un gribi atlikt nebaltām dienām (say what?!), tad rēķinot pēc tās pašas rūpnīcas strādnieku metodoloģijas (dizaina svešvārdu vārdnīcā šo vārdu nemeklē) kādi 700-800 mēnesī būs jāatloka, lai investētu pensiju trešajā līmenī (jā, es zinu, ka dizaineri nošņaucās vēl pirms pensijas).

  5) Pakalpojuma maksa, lai apmaksātu visu iepriekšminēto – ja strādā 8h (say what?), katru darba dienu (no way!), visu mēnesi, tad no klienta var prasīt kādus 10 Ls par stundas darbu. Bet, bet, kā tad ar lielajiem tūkstošu projektiem? Laikam jau nav tāda peles giganta, kas tādā režīmā strādā, tā kā jārēķinās ar šņaukšanas pauzēm (a.k.a. dīkstāvi), par kuru klients nemaksā. It kā, jo mēs jau neesam ar pliku roku ņemami – ja 50% no it kā oficiālā darba laika vēlies nodarboties ar radošās dzirksts meklējumiem, tad stundas likmi reizinām ar 2 un iegūstam 20 Ls/h.

  P.S. varat saklabināt kalkulatorā, cipari noteikti nav superprecīzi, bet kurš dizaineris tad ies skaitīt santīmus.
  P.P.S. veiktie aprēķini nebalstās reāli zināmos piemērus un negarantē, ka katru gadu būs iespējams iegādāties jaunu aifonu, ja vecais būs noslīcis Piena rumkolā

 19. rick'james -> dzenis saka:

  tu esi mans Dievs :D

  vienīgi par pirmo punktu, kāpēc visi ir ieņēmuši galvā tos 2 gadus atmaksai? Tiešām tik izlepuši ka nevar izstiept uz 3-4?

 20. dzenis -> rick'james saka:

  Es gāju modes pavadā – jo tā jau kauna lieta strādāt ar 2 gadus vecu datoru. Programmām arī noteikti jābūt jaunākajām, citādi nekvalitatīvs dizains sanāks.
  Vienvārdsakot, ti meņa poņel, mužik ;)

 21. Ja nestrādā ar dalīto poligrāfiju, tad arī ar GIMP var iztikt. Tas var būt nav tik ērti vai pierasti, bet ir tīri labi lietojams. Un ja ļoti vajag CMYK, tad ar GIMP var sadalīt attēlu CMYK komponentēs pēc tam kad viņš ir gatavs. Ar Scribus var maketēšanas pamatlietas izdarīt un ar Inkscape var ne pārāk sarežģītus vektorus sazīmēt. Ja labi pacenšas tad ir ļoti iespējams, ka visā ofisā tikai vienam vai diviem cilvēkiem patiešām vajag nopirkt lielo Mac ar Photoshop un pārējām dārgajām progām – attiecīgi visi mēģina izdarīt darbu uz savām darbstacijām ar Ubuntu, bet ja patiešām kaut kas nesanāk kā vajag – aiziet līdz Mac un tur pabeidz.

 22. Karlis saka:

  Nesen upgreidojaam visus studijas datorus no CS3 uz CS5, kas atkal bija baigais pleesiens budzetaa. Pie tam arii nevareetu teikt, ka redzu baigo jeegu fiichaas vai tmldz. Probleema ir Adobe politikaa, jo piemeeram jaunos video formaatus atbalstiija tikai saakot no CS4.. un veel visaadi siikumi, ko gan jau vareetu kaa pluginu vai update uzaisiit, bet tad jau neviens jauno nepirktu. Summa arii sanaaca diezgan pamatiiga, jo vienu versiju bijaam izlaidushi. Veel.. godiigi sakot cenas Latvijaa motion dizaina industrijaa ir kaa nav mazas, bet tomeer, ja visu peerk legaali, tas vienkaarshi nav pacelams. Ja saliidzina ar Ameriku, es domaaju vinjiem vispaar nav nekaadu probleemu jaunu paku nopirkt. Budzeti lielaaki, cenas progaam mazaakas. Aa jaa.. un veel.. no juridiskas personas viedoklja jaasaka, ka tie freelanceri, kas seezh maajaas ar nelegaaliem softiem reaali bojaa tirgus cenas, jo biezhi vien cilveeki nesaprot kaapeec firmas prasa it kaa tik lielus ciparus. Runaajot par Open Source.. es tieshaam shai kustiibai ljoti ticu, bet ne GIMP, ne arii citi ne tuvu nestaav Adobe softiem, tachu ja runaajam par 3D, tad visiem varu ieteikt paariet uz Blender (blender.org) softu. Tas ir Open Source.. totaali par briivu un ir aktiivi saacis attiistiities. Nesen pilniibaa nomainiijis interfeisu utt. Iespeju klaasts aug ar katru dienu. Mees jau 1/2 gadu to aktiivi izmantojam savos komerciaalajos darbos un jaasaka, ka tur var izdariit 95% no visa, kas vajadziigs. Viss darbojas uz donation principa.. un jo vairaak cilveeki atbalsta, jo aatraaka attiistiiba. Dzirdeeju, ka Autodesk akcijas tirguu peec Sigraph 2011 kritaas gandriiz par treshdalju, jo open source min uz papeezhiem.

 23. Zita Grasmane ir krāpniece un afēriste. Izkrāpji naudu par reklāmas bukleta izgatavošanu un pasaka, ka darbs būs izpildīts dienas laikā, gaidu jau otro mēnesi, uz telefona zvaniem neatbild. Pārskaitīju 50 Ls. Zita Grasmane dzīvo Rīgā, Pļavniekos, Salnas ielā 1-24. Biju aizbraucis uz mājām, durvis neviens never vaļā. Sevi reklamē kā mākslinieci, dizaineri, datorgrafiķi, maketētāju, kas izveidoja daudz un dažādus reklāmas materiālus. Kā var uzticēties cilvēkiem pēc tādiem izgājieniem, nu tīrākā krāpniece, cilvēkus tur par idiotiem. Tagad tikai redzu, ka pilns internets ar apkrāpto klientu vēstulēm. Žēl cilvēciņus. Brīdinu visus, lai pie viņas nekādā gadījumā nepasūta darbus, uz katra soļa melo, tēlo muļķīti, ka neko nezina par internetā rakstīto, saka, ka tā ir apmelnošana un viss, bet tā ir 100 % taisnība! :(

  Sakiet lūdzu, kā man rīkoties tālāk? Jo uz telefona zvaniem Zita Grasmane neatbild.
  Esmu vīlies, ka tik negodīgi cilvēki kā Zita Grasmane dzīvo Latvijā.
  Gaidu un ceru, ka kāds viņu kādreiz par tādām lietām sodīs, jo nedrīkst tā vienkārši mānīt cilvēkus.
  Zitas Grasmanes telefona nr.: 25937861, 22149710
  zita@zita.lv

  Ar cieņu, apkrāptais klients.

  Pajautājiet jebkuram, kas ar viņu ir saskāries, viena uzmešana un krāpšana.

 24. smukumnieks saka:

  :) pec šīs diskusijas atbildīgie darbinieki sāks pētīt arī fontus u.c. līdz šim nepētīto, gan jau viņi arī izglītojas šo lasot :)

  par frīlanceriem – nu redz, ja frīlanceris klientam izskaidro, kāpēc viņa cena atšķiras no firmas cenas, tad gan jau, ka visi savstarpēji saprotas. handmade sūdiņi amatniecības tirdziņos arī maksā 2x mazāk kā suvenīru buķikos :)

  bet par zitu droši vien jāsūdzas citur.

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP