DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevu

28. septembris, 2010. Autors: designBlog

IMG 0580 475x356 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevu

Viktors Timofejevs (Viktor Timofeev) ir Berlīnē dzīvojošs latviešu mākslinieks. Dzimis 1984. gadā, bet jau pamanījies piedalīties dažādās izstādēs, un tikko arī viņa darbi iekļauti IdN žurnālā, blakus Stefan Sagmeister, Stanley Donwood un citiem radošajiem/dizaineriem. Droši var piekrist tur teiktajam, ka aplūkojot Viktora darbus, zīmēt šķiet tik vienkārši! Lai arī visi, kas to mēģinājuši zina, ka nemaz tik vienkārši gan tas nav.
Viktors ir gleznotājs un darbi nav gluži dizains klasiskā izpratnē, tomēr tie, šķiet, cieši saistīti gan ar dizainu, gan arhitektūru. Tādēļ nolēmām uzzināt 10 atbildes uz 10 jautājumiem un ielūkoties mākslinieka ikdienā plkst 17:17. (Šoreiz intervija ir gan latviešu, gan angļu valodā).

LPZG 84 2009 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru TimofejevuMETA_KOMBINATIONEN _2010MONUMENT.bat _ 2010

1. Pastāsti, lūdzu, par sevi – kas esi un ko dari?
Es esmu dzimis Rīgā un dzīvoju Purvciemā līdz 97. gadam, kad kopā ar ģimeni pārcēlos uz Ņujorku. Tur es pabeidzu bakalaura studijas gleznošanā Hunter Universitātē un 2008. gadā aizbraucu studēt maģistrantūrā Londonā, Royal College of Art. Diemžēl man bija finansējuma nesaprašanās ar direkciju, tādēļ pametu universitāti un pārvācos uz Berlīni, kur joprojām dzīvoju.

2. Kas tevi saista mākslā? Kādēļ ne dizains vai arhitektūra?
Starp mākslu un dizainu ir fundamentāla atšķirība. Protams, ka dizains (burtu, grafiskais) ir cēlies no mākslas, jo sākotnēji mākslinieki darīja abas lietas vienlaicīgi (piemēram, mūsu pašu Gustavs Klucis). Ar laiku avangarda eksperiments noslēdzās; tika radīts dizains kā atsevišķš žanrs. Vienlaicīgi ar šo maiņu notika sasķelšanās. Vienā pusē, garīgums, kas tika saistīts ar agro abstrakto mākslu, progresēja Marka Rotko (arī no Latvijas), Eda Reinharta, Bārneta Ņūmena virzienā. Šī pasaule eksistēja tikai galerijās, muzejos un kolekcionāru majās, nemēģinot piedāvāt skatītājiem neko citu kā garīgu pārdzīvojumu. Otra puse bija dizains, korporatīvie zīmoli un logo… garīgums, ar ko tas tika asociēts iepriekš, bija pazudis.

Tas nenozīmē, ka dizainam vajadzētu pievērst mazāk uzmanības. Milzīgajā patērētāju sabiedrībā, kurā mēs šobrīd dzīvojam, šis sadalījums ir eksponenciāli pieaudzis. Mākslas spēks, atbildība – protams, tas ir grūts jautājums, taču tieši tas mani saista. Mākslai nav noteiktas funkcijas vai mērķa, tā ir diezgan nenoteikta. Labs dizains vienmēr balstās uz caurredzamību un gala produktu. Tā ir atšķirība un iemesls, kādēļ mani interesē māksla.

Arhitektūra, protams, ir cits stāsts, taču atšķirības ir līdzīgas. Labākā ir papīra arhitektūra, kas eksistē tikai skatītāja galvā – tādēļ skices, zīmējumi un iedomāti projekti vienmēr ir interesantāki par dabā realizētajiem.

Ir vēl kāda atšķirība. Es kādu laiku apguvu dizainu un arhitektūru skolā. Būtībā lielākā tās pasaules daļa tiek veidota datorā. Tieši analogā kvalitāte ir tas, kas man pietrūkst. Es sapratu, ka nevēlos visu savu dzīves atlikušo daļu 15 stundas dienā pavadīt pie datora. Tas var izklausīties ačgārni, bet ekrāns mani ietekmē un tas nav tas, ko vēlos. Gribu nokļūt līdz punktam, kad epastu pārbaudu reizi nedēļā, taču tas var prasīt vairākus gadus!

3. Kādēļ, tavuprāt, žurnālā IdN esi nosaukts kā viens no top radošajiem šobrīd?
Taisnību sakot, es pats to līdz galam neesmu sapratis…Varbūt tāpēc, ka savā darbā daudz lietu esmu mantojis no dizaina pasaules un arhitektūras. Bet par to es neesmu pārliecināts.

CCTV ---> Л+ЭЭ_2009RedBlack 2009 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru TimofejevuColonyI 2008 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevu

4. Ar ko atšķiras labs dizains no slikta? Vai laba māksla no sliktas?
Kad es skatos uz kaut kādu mākslas objektu – vai nu gleznu, skulptūru vai filmu, es sev jautāju, ko tieši šis objekts grib izteikt, un vai tam tas izdodas. Kolosālam mākslas darbam ir jāpiesaista un jāsaglabā tava uzmanība.

5. Ko dari, kad neglezno?
Katru dienu cenšos skeitot. Labprāt lasu J. G. Ballard, tikko pabeidzu ‘Concrete Island’. Arī veidoju un spēlēju mūziku… http://soundcloud.com/viktor-timofe

192.128.2.3 [DIETAU_DIE2]_2010192.128.9.1 [LOGICWILBRKYOURHART_2010255.255.255.255 [LANSCHAFT_LAND] _2010

6. Tev bijušas izstādes Ņujorkā, Londonā, Berlīnē un citur. Kad tavi darbi būs apskatāmi LV un Ko vispār domā par mākslu un dizainu Latvijā?
Patiesībā tas tas nav atkarīgs no manis. Man ļoti patīk atrasties Rīgā, nākotnē es plānoju uz kādu laiku atgriezties. Mans draugs Jānis Avotiņš mēģināja man palīdzēt organizēt izstādi, bet diemžēl šobrīd tā neizdevās. Redzēsim… Šī intervija ir pirmā uzmanības izrādīšana no Latvijas puses.

Jāatzīst, ka man nav pārāk lielu zināšanu par darbiem no Latvijas, jo pats tur jau ilgāku laiku nedzīvoju. Ik pa brīdim sastopos ar kādu turienes darbu, kas man ārkārtīgi patīk; nevarētu teikt, ka šī patikšana ir pilnībā objektīva, ņemot vērā, ka tā tomēr ir mana dzimtene. OK, te ir dažas lietas, kas ir piesaistījušas manu uzmanību – gan jaunas, gan ļoti vecas – dizainā, mākslā, mūzikā un skeitā.

“Substance” sporta komplekss Jūrmalā, Uģa Šenberga priekšlikums par jauno pilsētas centru Rīgā. Man ļoti patīk Bruno Vasiļevska, Žaņa Valdheima un Jāņa Avotiņa gleznas. Es kolekcionēju Valda Celma grāmatas, īpaši par latviešu zīmju vēsturi. Akvareļi, ko nesen no jauna atklāju savas bērnības pasaku grāmatā „Trīs Vēja Mezgli”, ir joprojām tik interesanti – tos veidoja Ināra Garklāva 1988. gadā. Protams, žurnāla „Jaunā Gaita” vāki mēdz ietvert atsauces gan uz Latvijas lomu Krievijas avangarda attīstībā, gan uz tās dabas bagātīgo skaistumu  Man ļoti patika pēdējais Skyforger albums „Kurbads”, tas šķiet kā pagrieziens no pagānu metāla uz vispārīgāku roka/metāla žanru, tomēr zināmā mērā saglabājot unikalitāti. Madars Apse noteikti tagad ir jau viens no labākajiem Eiropas skeiteriem – ja neziniet par viņu, tad apskaties viņa devumu jaunākajā Element video, Get Busy Living

Kopumā, manuprāt, Latvija šobrīd ir unikālā situācijā. No vienas puses tai ir ļoti sena vēsture, kas ietver apspiestību vairāku gadsimtu garumā. No otras puses tā ir ļoti jauna valsts, kurai gan kā nasta, gan kā dāvana ir dota iespēja veidot savu tēlu no jauna. Ar vienu kāju skandināvu pagānismā, ar otru slāvu utopijā. Tomēr tam tā nav jābūt – tas ir pats skaistākais. Latvija var būt jebkas, jo tās īstā vēsture vēl tikai tiek rakstīta.

ICON do 6 t 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevutype 5 t 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevutype 8 t 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevu

7. Nosauc 3 lietas, kas tevi motivē strādāt.
Būvniecības priekšmeti Berlīnes ielās, pasaules vēsture, René Magritte.

8. Kas, tavuprāt, nepieciešams lai sasniegtu lielisku rezultātu?
Tikai viens: centīgs darbs!!!

UnraveledRubiksCube 2009 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru TimofejevuUntitled 2008 150x150 10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru TimofejevuV_2 2009

9. Kā zini, kuru ideju ir vērts attīstīt un kuru atmest?
Es cenšos neatmest nevienu ideju, labprāt atlieku malā un vēlāk pie tās atgriežos. Bet kad es par vienu ideju katru dienu domāju un pat sapņoju, tad es noteikti zinu, ka tā ir laba ideja.

10. Kādi ir tavi nākotnes plāni?
Plānoju gleznot visu ziemu, izdot jaunu kaseti WHIP leiblā, un gatavoties nākotnes izstādēm Londonā, Ķelnē un Vīnē. Un droši vien atgriezties Rīgā.

viktor Timofeef 17.17

Bilde, kas uzņemta plkst. 17:17.
“Biju Ķelnē mana drauga Demida Šeronkina virtuvē. Vinš bija mans labākais draugs Purvciemā, un mēs 13 gadus nebijām tikušies. Viņa dzīvokls ir blakus manai galerijai Ķelnē. Vispār baigā nejaušība.”

Vairāk:
http://victortimofeev.com
– Viktor Timofeev website
hannahbarry.com/exhibitions/local_area_networks – par izstādi pēdējo Londonā
http://www.viktortimofeev.com/files/localareanetwork/index_walk.html – pats Viktors par Londonas izstādi

Pirmā attēla autore: Ina Weise
Pārējie attēli: Viktor Timofeev.

Interview in English:

1. Please tell us a little about yourself – where you are from and what you do?
I was born in Riga, Latvia and lived in Purvciems until 1997, when I moved to New York with my family. There I finished my Bachelor of Fine Arts studies at Hunter in painting department and in 2008 moved to London to do my Masters at the Royal College of Art. Unfortunately, we had a financial misunderstanding with the bursar, at which point I left the RCA and went to Berlin, where I am still living.

2. What attracted you to art? Why not design or architecture?
There is a fundamental difference between art and design. Design (typography, graphics) evolved from the arts, with initially artists doing both at the same time (our own Gustavs Klucis for example). Eventually, the avant-garde experiment was over; the graphic design genre was created. With this exchange, a schism occurred. On the one hand, spirituality that was associated with early abstraction moved on, towards the Mark Rothko (also from Latvia) Ad Reinhardt, Barnett Newman direction. This world existed in galleries, museums and collectors’ homes, attempted to give nothing to viewers other than a spiritual experience. The other side was design, corporate branding and logos… the spirituality associated with early abstraction was gone. That is not to say that design should be given any less attention. In huge consumerist society that we live in today, this divide has exponentially grown. The power of art, its responsibility is a hard question of course, but that is what appeals to me. There is no definite function or goal of art, it is pretty ambiguous area. Good design always relies on transparency, clarity and an end product. That is the difference and what draws me to art. Architecture of course is a different history, but ultimately a very similar divide. The best architecture is paper architecture, one that exists in the viewers imagination – its why renderings, drawings visionary projects are always more interesting than the actual realization. There is another difference also that is unrelated. I did some time studying architecture and design in school. Generally speaking, most of that world is constructed on a computer. The analog quality of drawing, painting is something that I realized I need. I realized I don’t want to spend 15 hours a day for the rest of my life on a computer. This may sound backwards in the 21st century in the light age of Twitter and Facebook, but the monitor does affect me and it is not something I want in my life. I want to be get the point where I check my email once a week but this may take more years!

3. In your opinion, why were you named by IdN magazine about of today’s top 10 creatives?
To be honest, I haven’t exactly understood this…Maybe because so much of my visual vocabulary comes from the design and architecture world…But I am not exactly sure about that.

4. What is the difference between bad and good design? Or bad and good art?
When I look at an art object – a painting, sculpture or film, I have to ask what the object is exactly trying to say, and is it successful in doing so. I think a great work of art has to grab your attention and hold it.

5. What do you do when not painting?
I try to skate everyday. I love reading J. G. Ballard, have just finished his ‘Concrete Island’ book. I also write and perform music… http://soundcloud.com/viktor-timofe

6. You have participated in exhibits in New York, London, Berlin among others. When will your work be shown in Latvia and what do you think in general about art and design in Latvia?
To be honest, this does not depend on me. I love being in Riga and in the future plan to move back for some time. My friend Jānis Avotiņš was trying to help me organize a show but nothing has succeeded yet. We will see. This interview is the first attention I have gotten from the Latvian side.
I have to admit my knowledge of work coming from Latvia is not the best because I have not been living there for quite some time. Every now and then I come across work from there that I absolutely love; its impossible to say this love is without bias, it is my homeland after all. OK so here are some things that have really gotten my attention, both new and very old, in design, art, music and skateboarding.

‘Substance’s’ sports complex in Jurmala (substance.lv), Ugis Senbergs proposal for the new city center in Riga (senbergs.lv). I love the paintings of Bruno Vasiļevskis, Zānis Waldheims and Jānis Avotiņš. I collect some books by Valdis Celms, especially about the history of Latvian folk symbols. The watercolors I have recently re-discovered in my childhood fairy tale book Trīs Vēja Mezgli, they are still so interesting, done in 1988 by Inara Garklāva. Of course, the covers from the magazine Jaunā Gaita, sometimes reference both the role of Latvia in the development of the Russian avant-garde and its rich beauty found in nature. The most recent Skyforger album I liked very much, it seemed like a turn from pagan-metal to a general rock/metal genre, while still maintaining some level of uniqueness. Madars Apse has got to be one of the best skateboarders in all of Europe by now – if you don’t know then check out his part in the latest Element video – Get Busy Living

Overall, I do think Latvia is in a unique position at this time in history. On the one hand, it has a very old history, one that has been repressed for so many centuries. One the other hand, it is a very new country, which has both the burden and the gift of making its own image from ‘scratch’. One foot in Scandinavian paganism, the other in Slavic utopianism. But it doesn’t also have to be that way – that is the most beautiful part. It can be anything and everything, for its true history has yet to be written.

7. Name three things that motivate you to work.
Construction sites in Berlin streets, world history, René Magritte.
8. In your opinion, what is necessary to achieve a good result?
Only one: hard work!!!

9. How do you know which ideas to toss and which ones to keep?
I try not to toss any ideas out, only to put them aside and return to them later. When you have an idea that you are thinking about each and every day and even dream about, then you definitely know it is a good idea!

10. What are your future plans?
I am planning on painting all winter, release a new cassette with the WHIP label, and get ready for some upcoming exhibits in London, Cologne and Vienna. And definitely come back to Riga.

Picture which was taken at 17:17.
“I was in Cologne in the kitchen of my friend, Demid Šeronkin. He was my best friend in Purvciems, and we didn’t see each other for 13 years. His apartment is next to my gallery in Cologne, basically a huge coincidence.

More:
http://victortimofeev.com – Viktor Timofeev website
hannahbarry.com/exhibitions/local_area_networks– About the last exhibition in London.
http://www.viktortimofeev.com/files/localareanetwork/index_walk.html – Viktor talks about the exhibit.

Studio photograph by: Ina Weise
Other pictures: Viktor Timofeev

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

8 komentāri rakstam “10+10 intervija ar mākslinieku Viktoru Timofejevu”

 1. kjengjis saka:

  Iespaidiigi, kruta, forshi. Veiksmi turpmaakajaas gaitaas!

 2. Vaards saka:

  Baigi grūti distancēties no tā, ka daudzkas izskatās pēc 3D testrenderiem.
  Bet YYYYYY vnk graujoši skaisti!

 3. MD saka:

  iedvesmojoši!!!

 4. TARAFEJS saka:

  HOT DUDE , HOT SHIT //

 5. Dimitris saka:

  I love his work!

 6. gjcyndqp saka:

  href=”mailto:imra@netvision.net.il”>imra@netvision.net.il toms shoes During the Second World War, the DLI fought in every major theatre of war and 3,000 DLI soldiers died in the conflict. s toms shoes outlet online
  Yes, it’s good for people to get their yell on with thousands of comrades simultaneously, but the fact remains that by Beijing standards, at 12:15 a.m. the night is still in its infancy. http://www.tomsshoesoutletonline.name No. 6 Holly 56, Walsh 25
  dmlkdWFsbHkgb3IgdGhyb3VnaCBnb3Zlcm5tZW50LCB0byBjb21tZW50IG9uIHRoZSBwcm9wb3Nl toms outlet Grohol, the psychologist, said the prevalence of live game-streaming might be one reason for the trend. As the victim in the Colorado case, Jordan Mathewson, put it to KMGH-TV: “They get to see all this go down right before their eyes and, you know, it’s fun to them.” q toms outlet
  It鈥檚 all been done without the graduated Cassie Hashley, a two-time all-state player who is now a freshman starter averaging 12 points and seven rebounds per game for Carroll College. http://www.tomsshoesoutletonline.name Person of interest in Citrus Co. shooting dies in Spring Hill 01/23/15
  c ___ toms outlet The game-changer came from the Green Bay defense on defensive end Mike Daniels’ 43-yard touchdown return of a Matthew Stafford fumble with 6:15 left in the second quarter. toms shoes
  Spring International Park grounds, volunteers called musicians and visual toms shoes Sign in using your existing account http://www.tomsshoesoutletonline.name
  The statistical disparity was pronounced. The Grizzlies outshot the Bobcats 44 percent to 26 percent, and outrebounded them by nine. UM鈥檚 Mario Dunn filled up the stat sheet with 17 points, eight rebounds, four assists and three steals. 锘?a href=http://www.tomsshoesoutletonline.name/>toms shoes outlet online It also can be upsetting, as you sometimes deal with vulnerable people, including the elderly, families with children and people who are in ill health, in emotional situations. There are some y toms shoes outlet online
  5) Dan Kaduce, Chatanika, Alaska 锘?a href=http://www.tomsshoesoutletonline.name/>toms shoes outlet online “You find cotton in objects as diverse as baseballs and dollar bills. It’s also still grown here in America, so it’s very much a part of our story,” says Gatti, who contacted pioneer organic cotton grower Sally Fox of Vreseis Limited in Brooks, California, to obtain cotton and then found fiber artists to create pieces from it and offer them for sale at the fair.
  In addition to food from area restaurants, the event will feature games, science and art displays, and live music. Several OMS teachers, the school聮s pep band, and local act Those Guys will perform. toms shoes outlet online Around 90 per cent of what Amber wears comes from charity shops. She loves the buzz of a good find and can鈥檛 understand people鈥檚 prejudices about buying second-hand clothes. 鈥淚 think a lot of people won鈥檛 go into charity shops and have a look, but the stuff you get for 拢3 or 拢4 can be better quality than what you get from Topshop for 拢40,鈥?she says.
  To some extent, these are the little subtleties we are unconsciously being confronted with. We have an elite group of black congressional leaders, a black Attorney General and a black President of the United States telling us this killing means 鈥渙ur national perspective on race has not changed in the last fifty years鈥? Who elected these people obviously with no race considerations if not us? Why is mainstream media and liberal entertainers and politicians choosing to make this about race? Could it be another lasso to keep the 51% clustered as a mindless group? toms shoes outlet online All dogs bark, barking being a primary means of communication. Does this mean all dogs are aggressive?
  But don’t “abandon all hope,” ye who pass through here: City officials say improvements are coming to that intersection, with new equipment that will allow the signal to better respond to traffic conditions. toms shoes outlet online 1-0-7-0.
  c SYRIZA’s pre-election promises to hold tough renegotiations with international lenders over the post- bailout ties and the sustainability of Greece’s sovereign debt, have revived concern over a potential rift with the European Union and the International Monetary Fund creditors, a Greek bankruptcy and exit from the euro zone. toms shoes Fine Print Valid only for the option purchased. Reservation must be booked by 2/28/15 at http://www.HermosaHotel.com (subject to availability). Travel must be completed prior to 05/17/15. Limit 2 per customer, up to 2 additional as gifts. Package includes 2-night stay for two people in a room with 2 full size beds or 1 queen size bed, plus 2-hour mountain bike rentals for two, 2 tickets to the Wrigley Museum & Botanic Gardens, 2 tickets to the Catalina Island Museum, and round trip boat tickets for two from Dana Point or Long Beach if travel is prior to 3/18/2015. After 3/18, your boat tickets are valid for departure from Newport Beach only (may upgrade to Dana Point or Long Beach departure for an extra $30 per person). BLACKOUT DATES: February 13-16 and February 20-22. Certificate valid for 2 guests; additional guests may be added based on availability and at an additional cost. Not valid toward existing or room block reservations. Pet-friendly rooms available for an additional $25/night. Parties with pets must depart from Long Beach. $25 change fee for any changes prior to 7 days of arrival. No changes, refunds, credits in the last 7 days prior to arrival. Certificate value must be used in one visit. No cash/credit back for unused portions. Cannot be combined with any other offers or promotions. Incidental charges, charges for additional services and gratuity at the property are not included. Taxes are not included. $33 tax/fee will be due at check-in for a midweek stay; and a $47 tax/fee for a weekend. Deal Expiration: 05/17/2015.
  Font ResizeHerhold: Don’t let neglect kill the Mount Umunhum radar towerPosted: toms shoes outlet online Last game: 90-58 win vs. Washington State on Saturday.(Courtesy photo)Concert previewBandmates and childhood friends at Boulder’s Fox TheatreKevin McKeown and Eric Owen are living every kid’s dream: playing in a band with a lifelong best friend. Their two-man rock band, Black Pistol Fire, started in 2009, but the story really begins all the way back in kindergarten. (Mark Leffingwell / Daily Camera)Good to the boneIf you’ve read cookbooks that are more than 100 years old or even Victorian novels, you’ve likely come across beef tea or calves foot jelly foods given to “convalescents” or “invalids,” as ill people were then called.At a time when the oversight of child care facilities is being scrutinized, it is bewildering that lawmakers would consider scaling back critical regulations.Some call it karma. Others say you get what you deserve. Still others credit the divine or some kind of cosmic Master Plan.Colorado’s unemployment rate fell by a third. Louisiana’s jumped nearly a quarter.Across the country, changes in unemployment rates varied from state to state in 2014, but collectively the numbers pointed to a year of substantial improvement: Jobless rates fell in 46 states, and everyone except Mississippi added jobs. p toms shoes outlet
  Bowing to an outcry over privacy, the Obama administration reversed itself Friday, scaling back the release of consumers’ personal information from the government’s health insurance website to private companies with a commercial interest in the data. The administration made the changes to HealthCare.gov after The Associated Press reported earlier in the week that the website was quietly sending consumers’ personal data to private companies that specialize in advertising and analyzing Internet data for performance and marketing. The personal details included age, income, ZIP code, tobacco use, and whether a woman is pregnant. That prompted lawmakers to demand an explanation, while privacy advocates called on the administration to make changes. Analysis of the website Friday by AP showed that the administration had made changes to reduce the outbound flow of personal information. Before that, the website was explicitly sending personal data to third-party sites. The site is used by millions to sign up for coverage under the health care law, or to merely browse for insurance plans in their communities. The changes were confirmed by Cooper Quintin, a staff technologist with the Electronic Frontier Foundation, a civil liberties group. Quintin called it “a great first step,” but said the administration needs to do more. An administration spokesman did not immediately respond to a request for comment on Friday. Officials of the Health and Human Services Department had at first defended their information-sharing practices, saying the outside companies only used the data to analyze the workings of HealthCare.gov and make improvements to the website that benefit consumers. There is no evidence that consumers’ personal information was misused, they said. Created under President Barack Obama’s health care law, HealthCare.gov is the online gateway to government-subsidized private insurance for people who lack coverage on the job. It serves 37 states, while the remaining states operate their own insurance markets. The privacy issue surfaced just as the president was calling for stronger Internet safeguards for consumers. Sens. Orrin Hatch, R-Utah, and Charles Grassley, R-Iowa, called it “extremely concerning” for consumers. Third-party outfits that track website performance are a standard part of e-commerce. It’s a lucrative business, helping Google, Facebook and others tailor ads to customers’ interests. Because your computer and mobile devices can be assigned an individual signature, profiles of Internet users can be pieced together, generating lists that have commercial value. Third-party sites embedded on HealthCare.gov can’t see your name, birth date or Social Security number. But they may be able to correlate the fact that your computer accessed the government website with your other Internet activities. Have you been researching a chronic illness like coronary artery blockage? Do you shop online for smoking-cessation aids? Are you investigating genetic markers for a certain type of breast cancer? Are you seeking help for financial problems, or for an addiction? Page 2 of 2 – Google told the AP this week it doesn’t allow its systems to target ads based on medical information. HealthCare.gov’s privacy policy says in boldface type that no “personally identifiable information” is collected by these Web measurement tools. That is a term defined in government regulations, but other personal details were being allowed through. Privacy advocates say the administration still needs to do more. The mere presence of connections to private companies on the website even if they don’t explicitly receive personal data should be examined because of their ability to reveal sensitive information about a user. Quintin, the tech expert with the Electronic Frontier Foundation, said the health site should disable third-party tracking services for people who chose to opt out by installing add-on software on their web browsers. “HealthCare.gov should meet good privacy standards for all its users,” he said. The administration is aiming to have more than 9 million people signed up by Feb. 15, the last day of open enrollment. Many consumers wait until the last minute to sign up. HealthCare.gov was crippled by serious technical problems when it made its debut in the fall of 2013. This year the website has worked much better, a marked contrast. But the privacy issues were a reminder that the site remains a work in progress, like the underlying law. toms shoes outlet online But my favorite thing on the menu? Not even a waffle!
  g } http://www.tomsshoesoutletonline.name 鈥淭aking part in the programme was a great experience and it pushes you out of your comfort zone. t
  Norway will be represented too, thanks to Kon-Tiki: Live in Concert, the premiere screening of the movie Kon- Tiki. The film is based on the best seller written by Thor Heyerdahl, about an expedition by raft across the Pacific Ocean from South America to Polynesia in 1947. This event will be attended by the film makers Joachim Roenning and Espen Sandberg. toms shoes Thompson also made it clear that his growth as a player isn’t driven by a desire for individual achievements. toms shoes outlet
  options are on the table for achieving our objectives. America will do what 锘?a href=http://www.tomsshoesoutletonline.name/>toms shoes outlet online But instead of helping to restore stability to the Middle East, the West has sown the seeds of chaos. The 鈥淎rab Spring鈥?that was manipulated by western countries, has brought nothing but trouble to Egypt, Libya and Syria. j toms shoes outlet online
  Murray won 6-3 7-6 (5) 6-3, the turning point coming in the second-set tiebreak. toms shoes outlet — Cardinals: vacant
  Nisman was found dead with a bullet to the head in his Buenos Aires home on Sunday, just before he was set to go before a congressional hearing to accuse Kirchner and Foreign Minister Hector Timerman of shielding Iranian officials implicated in the 1994 bombing of a Jewish community center that killed 85 people. toms shoes outlet online All three admitted a charge of unlawfully engaging in activities of a consumer credit business without a licence between August 2013 and January last year. u toms shoes outlet
  The player controls a character called Qbby who must jump over walls to make its way through stages. When the walls are too high, Qbby can squeeze out more boxes that can be moved or thrown to help make it to the goal. The problem is that the number of boxes is limited, so players must use their smarts in clearing stages. toms shoes Debilitating epileptic seizures that began when she was 10 months and worsened at age 2 had robbed the 5-year-old of the fun most other kids her age enjoyed.

 7. gjyqpnky saka:

  Herrera, a manager at the restaurant, and Daniel Castro became engaged in a verbal argument and Daniel Castro was told to leave and pay for the take-out order of food, according to police. oakley glasses “This is a sign that the so called special relationship doesn’t hold in all circumstances. Britain clearly sees it as its own interest to be part of the Infrastructure bank. It’s clearly the rest of the world they’ve been getting very frustrated with the US for their not reforming the governance structures of the IMF. For the four years we’ve had that basically still borned. It’s not being implemented because American Congress is blocking the changes in the quotas and in the voting shares.” said David Marsh, co-founder of Official Monetary Financial Insts. Forum. a canada goose outlet
  Open Monday to Saturday 8am to 11pm, Sundays 9am to 10.30pm http://www.nfl.net.co I realise that I am not saying anything new here, but only pointing out one of many reasons why powers like the United States, the UK, Russia and others steadily find themselves with less influence around the world, regardless of their military power. The United States deserves particular criticism, though, because of the chronic nature and large scale of its diplomatic duplicity, for priding itself on being a shining example of the rule of law, and for sending its military around the world to make this clear.
  After telling the operator how much trouble they could be in as a result of the wrong decision, the app will then offer a lifeline, generating the phone number of the proper authority, such as ICAC, the Public Service Commission or even their trade union. cheap oakley sunglasses 11:29 a.m. Marijuana possession on Redwood Drive. o louis vuitton outlet
  Alex, 19, from London, said: 鈥淚t was quite a surprise to be awarded the Duke of York award, but it is great to see how hard work has paid off. It is also a great feeling to be able to represent York University in such a positive light for such a prestigious award. I could not have done it without the wonderful members of the careers team who helped instil the confidence I needed to progress as far as I had. I am eternally grateful to them.鈥?oakley glasses The knock on these kind of worker marketplaces, which only represent a portion of Homebrew’s portfolio, is that they can drive down wages as the underemployed compete vigorously to snag job assignments. But Walk believes they have the potential to do the opposite.
  l bnMgbWFuYWdlciBUZXJyeSBGcmFuY29uYSBzYWlkLiAmIzgyMjA7SSB0aGluayBtb3JlIGltcG9y nfl jerseys 34-4-124-1. Ball 24-3-73-0. Keedy 50-2- chanel outlet
  Four-course dinner, followed by live entertainment and a midnight breakfast. Pricing depends on聽package purchased.聽1-800-922-5512. http://www.nfljerseysfactory.us It won t just be a day out for the car-nuts either there s plenty of stuff for kids to enjoy as well. http://www.oakley-glasses.us.com
  He also affirmed that the Kuwaitis who suffer from the disease and those expected to develop it constitute up to 40 percent of the populace. Nevertheless, the Kuwaiti authorities seek to stay abreast of latest treatments and innovations to cure the disease and supply treatments, he said. The UN General Assembly, in December 2006, announced that diabetes is a chronic and costly to treat disease, where the patient may develop hazardous complications. chanel bag Read this article in: How disasters drive displacement 鈥?and what should be done about itBy SHAREPhoto: Survivors survey the ruins of their former homes after the 2004 tsunami that hit West AcehLONDON, 13 March 2015 (IRIN) – The risk of people being displaced by natural disasters has quadrupled in the last 40 years and, unless governments adopt national and global plans to address the main drivers of displacement, increasing numbers of people will lose their homes to floods, earthquakes and landslides in the future. f cheap nfl jerseys
  After seeing the recently closed “Tom Loeser: It Could Have Been Kindling” show on one of its final days, it was clear to me that the museum is experimenting successfully with new exhibition forms. In the show, which was , ideas were embodied less abstractly, in the very structure of the presentation. oakley glasses 鈥?Mik Iaconelli: “An eight-hour day seems like a long time, but it’s not when you’re confused.”
  But on Aug. 2, as 48,765 fans were in attendance at the Earthquakes-Seattle Major League Soccer match marking Levi’s Stadium’s inaugural sports event, some fans were either unaware that the NFL policy would be enforced for a soccer event or were entirely unfamiliar with it. cheap nfl jerseys His lawyer, Chip Lewis, said he has no doubt his client’s arrest was orchestrated in coordination with HBO’s broadcast of the final episode. The Los Angeles Police said the arrest resulted from 鈥渋nvestigative leads and additional evidence that has come to light in the last year.鈥?
  Simultaneously, it represents a typical civilisation trap: every new technological method thanks to which we get better, cheaper and more environmentally friendly cars does not solve our problem with motoring as such, quite the contrary. For example the development of cars of the future, including those running on electricity or CNG, will bring further pressure to widen the streets and initiate extensive urban change of towns since many people will want to drive these cheap ecological cars. oakley sunglasses Position your feet so you are standing with one foot in front of the other, using your back foot to hold down your resistance band, giving yourself as much slack as needed to complete this movement. Grip onto the resistance band handle with one of your hands so that your bent elbow is positioned at your ear. Extend your elbow, pressing the resistance band straight overhead, then slowly lower back down.
  Emulating the Oscars playbook, attendees can vote for their favorite dish, and the winning chef will receive a BIFF award. But competition isn’t the main point. Beeck says, http://www.cheapoakleysunglasses.vg Richmondshire鈥檚 Shani Dissanayake was playing a familiar tune at . The Sri Lankan looks intent on making up for lost time after his late arrival in the country. In partnership with Lewis Stabler (4-30) he undid the home innings with a 15 over spell of 5-38, and even though Chris Allinson (62 from 123 balls) resisted well the Priorymen were bowled out for 154 in the final over. Dissanayake then cracked eight boundaries in his 69-ball 58 which gave the Dalesmen the impetus to win with five wickets and ten overs in hand.
  p So yes, I feel guilty leaving him there for long hours, but I know he鈥檚 getting amazing amounts of one-on-one attention and he鈥檚 learning heaps, too. According to a new report, children with nursery education get better GCSEs – whether my son will be able to sit still long enough, with that alcohol-addled mind of his, to sit exams, remains to be seen. But still, this helped lessen the childcare guilt. louis vuitton purses outlet 4401 W. Greenfield Ave., West Milwaukee
  So the Tampa Bay starter called it a day. canada goose outlet Helmet law will not discourage bicycling v nfl jerseys
  For more cheese inspiration, visit the British Cheese Board at britishcheese.com canada goose jackets The recall covers 7.25 ounce boxes that were sold individually and in packs of three, four and five.
  v $day; oakley glasses facilities.鈥?w
  5th Annual Winter Carnival. Feb. 7. chanel outlet The never-named Traveler has moved from the city to the woods, where he’s regularly reminded that many of the world’s stories are older than he is and that the best course might involve learning to respect their mysterious power rather than insisting on the single-minded readings that haunt so many of this collection’s characters. oakley glasses
  YW4gd2l0aCB0aGUgbmFtZSBCcmlhbiBXaWxsaWFtcyB3aWxsIHJlYWQgJiM4MjIwO3RhbGwgdGFs nfl jerseys Emails sent to member leaders at several other SAE chapters were not returned or were referred to the fraternity s national organization. l canada goose outlet
  1 rib celery, roughly chopped, leaves and root removed louis vuitton online With his knee injury behind him, Carter started this basketball season with a chip on his shoulder.
  “Netanyahu has done everything possible to bury the two-state solution,” he said. “Netanyahu’s statement at the illegal settlement of Har Homa is a response to all those governments who tried to block Palestinian diplomatic initiatives. He couldn’t have done that without counting on full impunity from the international community. Now the world must learn its lesson and understand that impunity won’t bring peace, only justice will.” http://www.nfl.net.co Without support, the government may not be able to pay its civil y nfl
  Tell me one driving anecdote from your past? chanel Hearing NBC’s new comedy described as a lesbian sitcom makes creator cringe.”I would never just describe this show as a lesbian comedy. s] a comedy about people who are choosing their own version of family,” Feldman tells TVGuide.com. “I didn’t set out to create a groundbreaking show. I set out to be honest and tell an authentic story that felt really true to me. … Of course, I made her a lesbian, because I’m a lesbian and I know how to write that.”Still, it’s easy to bestow that knee-jerk summary on the show, which stars Happy Endings alum and is produced by . It is, after all, the first comedy to feature a lesbian lead character (Cuthbert) since DeGeneres’ own show almost 20 years ago.”It’s not like I formed a production company and said, ‘Bring me all your lesbian scripts,” DeGeneres said at the Television Critics Association winter previews in January. “Yes, there’s a lesbian character, but it’s a really funny show. That’s all I wanted to do … put out really funny material that’s smart and thought-provoking.”The basic premise: Lizzy (Elisha Cuthbert), a lesbian, and her best friend-slash-roommate Luke (Nick Zano), a straight guy, decide to have a baby together. As luck would have it, no sooner does Lizzy get pregnant than Luke meets the woman of his dreams, Prudence (Kelly Brook), and quickly proposes (due to equal parts smitten-ness and citizenship issues). The show is based on Feldman’s own experience with her straight male best friend.”He was my go-to guy, my plus-one for everything. … In 15 years, we never lived more than two blocks away from each other, literally,” Feldman says. “One day, he met the love of his life and they fell in love at first sight. And what that did to me surprised me because I was jealous. And I felt really weird about the fact that I was jealous because obviously I’m a lesbian. But what I kind of realized later was that’s a really relatable thing. Everybody has a friend or a sibling that brings someone new into the fold, and then you kind of have to, like, deal with it.”Page 2 of 3 – The hope of everyone involved with One Big Happy – including NBC executives, who have made it clear that they’re trying a new approach with the network’s struggling comedy lineup – is that the show will be judged on its humor rather than its premise. (Based the first few episodes, it’s still finding its footing in that regard.) But at the same time, it is, if not groundbreaking, at least notable to have a prime-time sitcom that features a lesbian at its center.”We’ve come such a long way since Ellen came out on her sitcom,” Cuthbert tells TVGuide.com. “To get to a place now where we don’t have to do a show about her coming out, just her being, that says a lot about where television is at. And to be a part of that is really exciting.”Times certainly have changed since DeGeneres made national headlines when she came out to Time magazine in April 1997 and had her character do the same on Ellen. Today, the majority of states have legalized gay marriage (and the Supreme Court seems likely to follow suit), and an overwhelming majority of Americans say they support LGBT rights. But Feldman and DeGeneres still know that there will be some viewers who will be turned off by a — for lack of a better term — lesbian sitcom. And they’re not particularly interested in converting that portion of the audience.”I’m not in the business of changing people’s minds,” Feldman says. “I can’t make them watch the show. But what I will say is that I’m more interested in the people that are willing to give it a shot, even if they might be a little uncomfortable with the idea. Maybe they go, ‘Well, I like Ellen. She’s funny.’ Or, ‘I liked Happy Endings.’ I’m interested in people who are willing to give it a shot.”The casting of Cuthbert – a straight actress who is married to hockey player Dion Phaneuf — might also draw a different kind of skepticism, despite her comedic pedigree. Feldman says she’s not turning a deaf ear to the criticism, and initially set out to cast a lesbian actress in the role.”I would have loved that,” she tells TVGuide.com. “I would love for you to tell me who I should have cast. There just aren’t that many out lesbian comedic actresses in that age range who a network would put in their lead spot. I can’t honestly think of one. I did audition lesbians that I knew of – which were not that many – and for whatever reason, they weren’t the exact right person for the show. But what was more important to me, honestly, was to cast somebody that I felt was relatable and likable.”Page 3 of 3 – “I’m not, truly, shying away from the fact that she’s a lesbian. Obviously I’m super excited about that,” Feldman adds. “I think it’s really important for people to turn on their TV and feel represented when they watch. For me, being a gay, closeted teenager in the ’90s, I had no one to look to, and then Ellen came out and it did literally change my life. It opened up a conversation that I didn’t feel that I could have before that. So, yeah, on some level, if this show inspires any kind of conversations like that, then I would feel incredibly proud.”One Big Happy premieres Tuesday at 9:30/8:30c on NBC. Will you watch?TODAY’S VIDEO: On the set of iZombie: What’s it like to eat all those brains?!View original at Other Links From TVGuide.com

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP