DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADA

31. jūlijs, 2011. Autors: designBlog

Rihards Zane Rijada 475x318 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADA

Jau labu laiku dizaina vidē ir dzirdi vārdi Rijada kā arī Rihards Funts. Tā arī mēs par to visu vairāk – par Rihardu, Rijadu, Riiju – 10+10 intervijā.

1. Pastāsti, lūdzu, par sevi – kas esi, ko dari, kur esi mācījies?
Piedzimu Rīgā, mācījos pamatskolā, tad Amatniecības vidusskolā , tad stājos LMA – netiku un sāku strādāt. Strādāju un atkal stājos pēc laika, bet šoreiz citā nodaļā, atkal neiestājos. Turpināju strādāt, piedzima meita, un nolēmu, ka tagad toč jāiestājas. Atkal nomainīju nodaļu uz tādu, kurā man teica, ka toč iestāšos, un iestājos Funkcionālais dizains, un biju laimīgs, biju izslāpis pēc jaunām zināšanām un nodarbēm, apmeklēju visas lekcijas, kuras vajadzēja, un vēl vairāk. Pēc 2 studiju gadiem sāku saprast , kur īsti esmu iestājies un ap ko lietas grozās. Mācījos cītīgi, strādāju daudz, un rezultāts mani gandarīja, bet pasniedzēji lika labas atzīmes. Kopā ar LMA dizaina nodaļu aizbraucu uz pirmajām dizaina izstādēm Eiropā. Īsi pēc tam arī sapratu, ka gribu un man patīk domāt par cilvēkiem un viņu ieradumiem, patīk arī praktiski strādāt ar materiālu, turklāt dizaina idejas attīstīšana paredz dizainera komunikāciju ar dažādu jomu speciālistiem, kas garantē nepārtrauktu jaunu zināšanu pieplūdumu smadzenēs. Nolēmu, ka, lai kļūtu par labu dizaineru, man jāstrādā pie iespējami daudz dažādiem projektiem un ar iespējami daudz dažādiem materiāliem, jārisina dažādi uzdevumi. Nolēmu aiziet no algota darba, kas ātrāk vai vēlāk novestu pie rutīnas, un kopā ar draugiem izveidojām RIJADU – 120 m2 darbnīcu ar 4 m augstiem griestiem VEFā, darbnīca iezīmēja nodoma svarīgumu. Lai iegūtu pasūtījumus un līdzekļus, piedalījāmies daudzos vietējos un starptautiskos dizaina konkursos, kas ir arī lielisks treniņš smadzenēm un pilnveido profesionālās kvalitātes.
Tagad RIJADĀ strādājam 2 dizaineri – es un Zane Homka (bildē augšā), lai nodrošinātu iespējami labu darba rezultātu, dažādiem projektiem piesaistām dažādus speciālistus, pēc vairākiem lieliem projektiem (Design Drive, Lauku Šarms), kuros tika iesaistīts liels dizaineru un citu nozaru speciālistu skaits, mums ir izveidojies draudzīgu speciālistu tīkls (network). Strādājam pie produktu, vides un grafikas dizaina pasūtījumiem. Attīstām savus produktus un sociālā dizaina projektus.

buki ML 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADACoolTowersL 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADABuks Buki A 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADA

2. Kas tev ir labs dizains?
Funkcionālas un praktiskas lietas, zobu birste, pildspalva, pulkstenis, soliņš parkā, ja labi lietojas, parasti lietas kļūst arī mīļas un skaistas. Protams, lietai jābūt kvalitatīvai, tehniski perfekti izgatavotai, ja runājam par skicēm vai prototipiem, arī tiem ir jābūt kvalitatīviem, lai vispār gribētos iedziļināties vai veltīt uzmanību lietai (dizainam).

Studējot LMA funkc. diz. nodaļā, pateicoties intensīvajam tēlniecības kursam (šis kurss man bija viens no vērtīgākajiem ), atklāju, ka mani saista lietas, kuras varu aptaustīt ar rokām un apliekties apkārt ar prātu. Tad nu intervijā, lietojot vārdu dizains, es domāju lietas. (Labs pakalpojuma dizaina piemērs ir zemeņu tirdzniecības vietas uz Tukuma šosejas.)

3. Kāda, tavuprāt, ir Latvijas dizaina esošā un vēlamā loma Eiropas dizainā? Dzirdēts, ka ir skandināvu dizains, vai iespējams tāds Baltijas dizains?
Loma nav nekāda. Latviešu dizains varētu arī nebūt. Jo neviens cits nezina par tāda esamību. Latviešu dizains ir vajadzīgs vienīgi latviešiem. Par lomu varētu runāt, ja kaut ko ražotu un tirgotu lielos apjomos, apgrozītos liela nauda, tad dabūtu lomu.
(Te ir runa par industriālo dizainu, kas saistās ar masveida ražošanu, protams, grafikas, konceptuālajā, eksperimentālajā, modes dizainā ir savādāk, dizaineri aizpilda konkrētu nišu, ir atpazīstami un veiksmīgi darbojas eiropas kontekstā.)
Baltijas dizaina tēls ir jau izveidojies (pagaidām gan tikai dizaina profesionāļu lokā, bet tas nav maz), pateicoties latviešu un lietuviešu dizaineru aktīvajai dalībai starptautiskās izstādēs un festivālos, turklāt mēs izskatāmies un izklausāmies diezgan līdzīgi. Man patīk lietuviešu dizains (daiktuviesbutis.lt, contraforma.com), izmantoju jebkuru iespēju, lai aizbrauktu uz dizaina pasākumiem Viļņā vai Tallinā, esmu arī aicinājis lietuviešus uz Rīgas dizaina dienām. Latvijas dizains pagaidām nav ierindojams pie valstīm, kas tradicionāli saistās ar dizainu. Bet domāju, ka tas mainīsies, mūsu dizains pārsteidz ar autentiskumu, oriģinalitāti, vienkāršību, noskaņu, kuru rada.

Riija 7 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADARedLine1 0 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADADomino4 1 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADA

4. Kādēļ pats esi izvēlējies strādāt Latvijā?
Latvijā ir ideāli klimatiskie apstākļi, kas nodrošina nevainojamu cilvēka organisma funkcionēšanu, turklāt mēs varam izbaudīt visus 4 gadalaikus – ziemu, pavasari, vasaru un rudeni, uz jūru var aizbraukt ar riteni. Latvijā dzīvo gandrīz visi mani draugi, ar kuriem es varu sarunāties latviešu valodā, spēlēt bumbu un priecāties. RIJADA intensīvi piedalās Eiropas dizaina izstādēs un festivālos, tur parasti sapazīstamies ar citiem dizaineriem, apmeklējam lekcijas un workshopus, šādi braucieni izvēdina galvu un iedvesmo.

veikals RIIJA

5. Kāds ir Rijada sakars ar veikalu Riija?
Natālija Jansone un Sarmīte Stabulniece no RIIJAs bija redzējušas RIJADAs darbus un atnāca pie mums parunāties, izrādījās, ka esam uz viena viļņa, kad runa ir par dizainu, un mums pasūtīja izstrādāt RIIJA grafisko identitāti un stilu, pie veikala interjera strādāja Mareks Birznieks un Māris Banders, savstarpējā uzticēšanās darba procesā un rezultāts sniedza gandarījumu. RIIJA ir vieta, kur starp rūpīgi atlasītām Latvijas dizaina un amatniecības lietām var arī apskatīt un iegādāties RIJADAs dizainu.

6. Tavuprāt, kurp latviešu dizainam ir jādodas – pagātnes virzienā, slavējot tradīciju, nākotnes virzienā – izmantojot tradīciju, doties meklēt ko nebijušu vai arī balansēt kaut kur pa vidu?
Jādodas meklēt kas nebijis kā Dullajam Daukam. No tradīcijas, ja ar to saprotam etnogrāfiju + amatniecību, mēs neaizbēgsim, tā ir mūsos un mums apkārt, ar to arī atšķiramies no pārējiem Eiropā. Tradīciju, kas saistīta ar Padomju propagandas uzpūsto vai Latvijas laika kulta piekritēju daudzināto Latviju kā industriālā dizaina Meku – labāk aizmirst. Jaunajiem dizaineriem (studentiem) jādodas pasaulē studēt un strādāt praksē dizaina darbnīcās vai kur citur, tradīcija, ja vajadzēs, liks par sevi manīt.

7. Kādēļ ne visai bieži redzama produktu un grafikas dizaineru sadarbība?
Ja runā par Latviju, iespējams, tādēļ, ka LMA un citu mākslas vidusskolu un augstskolu programmās industriālā dizaina studenti apgūst arī grafiskā dizaina kursu un parasti saņem augstus novērtējumus. Arī augstskolas līmenī sadarbība starp nodaļām notiek kusli.
Bet varbūt tādēļ, ka gan produktu, gan grafikas dizaineri pēc būtības ir egocentriski mākslinieki un paši zina, kā būs vislabāk, savu darbu uztver kā lolojumu, kuru negrib laist ārā no rokām. Man pašam patīk grafiskā dizaina rēbusi, nelaižu garām izdevību tos risināt. Strādājot ar saviem produktiem, pašsaprotami liekas paralēli domāt par grafisko dizainu.

8. Ko dari, kad neesi dizainers?
Spēlēju streetbolu, futbolu, volejbolu, šahu, badmintonu, braucu ar riteni, sauļojos, peldos.

Buks M 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADAKocis Blue 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADAmoonshelf1 150x150 10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADA

9. Esi studējis LMA – kam tu ieteiktu turp doties mācīties un kuriem ne?
Iesaku turp doties mācīties visiem, kas grib pārsteigt sevi ar jaunu pieredzi un zināšanām. Nav obligāti jābūt mākslas vidusskolas beidzējam, bez lieliskām praktiskajām iemaņām dizaineram būs jāinteresējas par tehniskajām zinātnēm, jāpēta un jāmīl cilvēki un viņu paradumi. Dizaina nodaļas programma un dizaina domāšana ir ļoti interesanta un saistoša www.designlv.lv. Var arī nemācīties visus 4 vai 6 gadus, ir iespēja nomainīt nodaļu vai turpināt studijas ārzemēs.

10. Kādi ir tavi un Rijadas nākotnes plāni?
Daudz strādāt un sportot. Sākt pieņemt praksē internus no Eiropas dizaina skolām. Aizbraukt uz DesignMiami un NewYork. Radīt lietu, kas apburtu kā svētbilde un būtu dārgāka par pasaules lielāko rubīnu.

Attēli un vairāk informācijas: www.rijada.lv
Video interviju ar Rihardu lūkojiet te: www.plikums.lv

Vāka bilde 17:17, foto: Rihards Funts

Tagi: , , , ,

Viens komentārs rakstam “10+10 intervija / Rihards Funts un RIJADA”

  1. Ivonna saka:

    Nu kolosāls čalis tas Rihards! Malači RIJADA! Urra!

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2018 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP