DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Arterritory.com – jauns kultūras un mākslas portāls

29. maijs, 2011. Autors: designBlog

arterritory.com0 Arterritory.com – jauns kultūras un mākslas portāls

Kopš maija vidus pieejams jauns kultūras un mākslas portāls Arterritorry.com, kurš lasāms latviski, krieviski un agliski, un kurā apkopots aktuālais par Baltijas, Krievijas un Skandināvijas mākslu. To visu uzsākuši Anna Iltnere, Daiga Rudzāte, Una Meistare un grafikas dizainers Jānis Notte, bet ar pilnu veidotāju sarakstu var iepazīties šeit.
Ideja ir ļoti interesanta – palūkoties uz notiekošajiem kultūras procesiem plašāk kā tikai Latvija. Portāla veidotāji gan nav izvēlējušies vieglāko ceļu, piemēram, tulkošana prasa papildu resursus, arī lasītājiem varētu būt grūtāk saprast, kādā valodā tad jākomentē, dizains ir… nepierasts. Tomēr portāla stiprākā puse ir saturs, jo par lokālajām un reģiona aktualitātēm kultūrā tīmeklī informāciju atrast nav diez ko vienkārši. Jāpiebilst, ka portāls ir tikko uzsācis savu darbu, un šķiet, galvenais, ka autori atļaujas meklēt jaunus ceļus, kā un par ko rakstīt. Process noteikti ieviesīs izmaiņas, kuras, jācer, veicinās arī pārskatāmību un lasāmību. Tālāk piedāvājam nelielu interviju ar Arterritory.com veidotājiem gan par to, kādēļ ir, kā ir, gan par dizainera izvēli un to, kā tas viss varētu ietekmēt pārējos žurnālus un blogus.

1. Pastāstiet, kas ir Arterritory.com?
Arterritory.com ir Baltijas, Krievijas un Skandināvijas mākslas un kultūras teritorija internetā. Vieta, kur tikties minēto reģionu māksliniekiem un mākslas interesentiem – gan profesionāļiem, gan tiem, kam māksla ir sirdslieta. Kā viena no Arterritory.com satura kvalitātes latiņām ir teksta saprotamība. Vēlamies par kultūras procesiem rakstīt, lieki un nevietā nesvaidoties ar svešvārdiem un kalambūriem. Bagātīgo informācijas klāstu gribam padarīt pieejamu. Un pateikt nedaudz vienkāršāk nav nemaz tik vienkārši :)
Mēs apzināmies arī, ka māksla šodien nav noslēgta telpa, tā atrodas mijiedarbībā un sasaistē ar pārējām kultūras jomām. Tieši tālab portālā iespējams gūt informāciju arī par kino, dizainu, modi, arhitektūru un grāmatām.

2. Kādēļ izvēlējāties rakstīt 3 valodās?
Šķiet, tas loģiski izriet no ieceres veidot dialogu un informācijas apmaiņu starp Baltijas, Skandināvijas un Krievijas reģioniem.

3. Kādēļ tieši Baltija, Krievija un Skandināvija?
Baltijas valstis, Krievija un Ziemeļvalstis ir mūsu kaimiņi. Dzīvojam plecu pie pleca, bet tik maz viens par otru patiesībā zinām. Raugoties no portāla pozīcijām – kļūt par mākslas mediju vispasaules mērogā prasītu milzīgus resursus, turklāt šāda niša vairs nav tukša. Savukārt, specializējoties mākslas dzīvē noteiktās valstīs, ir priekšrocība to darīt padziļināti. Un tā mēs kļūstam par noderīgu avotu un interesantu vietni arī citām pasaules valstīm. Vēl svarīgs faktors, kam apstiprinājumu gan guvām tikai neilgi pirms Arterritory.com atklāšanas – minētie reģioni ir ļoti, ļoti ieinteresēti un atvērti sadarbībai. Esam piesaistījuši arī autorus no Sanktpēterburgas, Helsinkiem, Tallinas un Viļņas.

4. Ko domājat par to, kas šobrīd notiek kultūras jomā Baltijā? (cik tā ir veselīga, dzīvotspējīga, nepieciešama..)
Portāla izveide jau vien parāda mūsu nostāju. Proti, ka arī Baltijas valstu kultūras dzīvē ir izceļami un uzteicami notikumi, talantīgi un veiksmīgi mākslinieki. Tos vērtējot, par tiem rakstot, mēs līdzdarbojamies, lai priekšstats nebūtu bāls, bet gan “ar veselīgu sejas krāsu”.

5. Kādi ir galvenie izaicinājumi veidojot jaunu portālu?
Izaicinājums ir sasniegt un ieinteresēt pēc iespējas plašāku cilvēku loku – gan šajā reģionā dzīvojošos, gan mākslas un kultūras profesionāļus un interesentus citur pasaulē, kam, iespējams, iepriekš nav bijis pietiekami daudz informācijas, piemēram, par mākslas procesiem Baltijas valstīs. Arī kultūrtūristus. Lai par mums uzzin. Izaicinājums ir arī neapjukt informācijas gūzmā, prast izlobīt svarīgāko un portālam derīgāko. Bet tie ir pozitīvi izaicinājumi, jo motivē un iedvesmo strādāt un tiekties.

6. Kā Arterritory.com, jūsuprāt, varētu ietekmēt citus par kultūru, dizainu rakstošos izdevumus un blogus Latvijā?
Mūsuprāt, portāls ir aizpildījis līdz šim diezgan brīvu nišu, jo uzsvaru liek uz kaimiņvalstu kultūras dzīvi un diskusijas attīstīšanu un dara to arī angliski un krieviski. Ja arī kādu vietējo notikumu apskats pārklājas ar citos izdevumos publicēto – tas jau kopainai ir tieši atspirdzinoši.

7. Kādēļ izvēlējāties sadarboties ar dizaineri Jāni Notti?
Vienai no šī projekta līdzautorēm, Unai Meisterei bija sadarbības pieredze ar Jāni Notti savulaik strādājot pie Anothertravelguide.com portāla pilnveidošanas un paplašināšanas. Anothertravelguide.com ir arī ciešs Arterritory.com sadarbības partneris, tālab šī izvēle konkrētajā mirklī šķita ļoti dabiska. Jānis tobrīd jau strādāja Ņujorkā. Bijām sekojuši arī viņa projektiem laikā, kad viņš dzīvoja un strādāja Melburnā – mums patīk viņa domāšanas, arī sarunu un diskusiju veids dizainā.

8. Kā noritēja sadarbība starp dizaineri un redakciju? Cik kuram bija teikšana, diskusijas, vai varbūt uzreiz bija skaidrs kā visam jābūt?
Strādāt bija pārsteidzoši viegli. Komunikācijas problēmas neradīja ne okeāns, kas mūs šķīra, arī redzējums bija līdzīgs. Jau sākotnēji mums saskanēja domas par portāla struktūru un materiālu pasniegšanas veidu. Grafikas dizainā pilnībā uzticējāmies Nottem un viņa piedāvājums apmierināja. Turklāt viņš strādāja ļoti ātri un arī fleksibli – ieklausoties, argumentējot. Savā ziņā protāla tapšanas process bija tāds lielisks dialogs.

9. Kādus interneta žurnālus jūs paši labprāt lasāt?
Artinfo.com, Designblog.lv , dezeen.com, artnet.com, kaleidoscopeoffice.wordpress.com; theartnewspaper.com – tie ir tikai daži….

10. Kā raugāties uz to, ka internetā satura kļūst arvien vairāk un kā tas, jūsuprāt, ietekmē drukātos izdevumus?
Arvien skaidrāk iezīmējas drukāto un virtuālo izdevumu funkcijas un atšķirības. Ne viens, ne otrs netiek apbedīti, jo domājams tik ātri neizzudīs cilvēku vēlme ar pirkstu galiem pāršķirt švīkstošas papīra lapas. Pielikt pie deguna tikko atšķirtu jaunu žurnālu un sasmaržot druku.
Vai lasīt rakstus, kurus ir interesanti atšķirt arī pēc gada. Drukātie izdevumi ar laiku būs kā “konzervi”. Labā nozīmē. Savukārt internetā saturs kārtosies kā piena paciņas – ar īslaicīgu derīguma termiņu, bet pieprasījumu ik rītu. Interneta mediji var nodrošināt vēlmi būt vienā ritmā ar aktuāliem notikumiem. Uzreiz spēt reaģēt uz publikācijām, iesaisoties diskusijā, teju tai pašā sekundē parsūtot rakstu draugiem. Minētais nenozīmē, ka virtuālie mediji derīgi vien ziņām. Tas ir vakarējs priekšstats. Arterritory.com, piemēram, lielāko satura daļu aizņem raksti, intervijas, recenzijas. Apjomīgi un kvalitatīvi materiāli, taču visus caurvij aktualitātes garša. Jo kurš gan dzers ieskābušu pienu?

Tagi: , , , ,

Viens komentārs rakstam “Arterritory.com – jauns kultūras un mākslas portāls”

  1. Nale saka:

    Gue meletakkan angka dgn kenbamg 7 rupa,dupa Badoeyi & menyan putih dari turki dibantu para sanghiyang,bukan sembarang prediksi,bukan asal2an cuman dikasih untuk 2d oleh nenek moyang parahiayangan..,jd tolong jgn remehkan prediksi gue,,Tirakat Gunung Batu Laki___________________By.,Sarie Badoey__Dayak Kalimantan .

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP