DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

un nodokli atkoda…

26. aprīlis, 2011. Autors: designBlog

infografiki winner un nodokli atkoda...

15. aprīlī tika paziņoti rezultāti konkursam Atkod nodokli! Iedod viedokli!. Žūrijā bijām pārstāvēti arī mēs, tādēļ sanāca pamatīgi izpētīt iesniegtos darbus un redzēt, kā viss notiek no sākuma līdz beigām. Vispirms sveicam uzvarētājus – neogeo.lv komandu, kuri attēloja Latvijas gada budžetu, ja Latvija būtu ciems ar 100 iedzīvotājiem. Pie balvām tika arī Kārlis Dambrāns Nodokļa līkloči un Eduards Balodis ar kustīgās grafikas darbu Mani nodokļi = mana valsts. Runājot par pašu konkursu – bieži negadās, ka aktuālu problēmu risināšanā talkā tiek aicināti dizaineri. Turklāt arī 2 no 5 žūrijas locekļiem bija dizaineri! (Miķeļa Baštika vietā darbus vērtēja Edgars Zvirgzdiņš.) Tiktāl viss lieliski, taču rezultātā iesniegti tikai 20 darbi. Vai patiešām citi negribēja tikt pie balvām un slavas?

Nevar nepieminēt, ka balvas bija iespaidīgas – pirmā vieta ieguva iPad, bet pārējās pa iPod Touch (iespaidīgi, jo bieži balvas ir labi ja 50-100 lati uzvarētājam pirms nodokļu nomaksas un tamlīdzīgi). Tad kādēļ nebija tūkstošiem pieteikumu?

Konkursa ideja un nolūks bija lieliski, un arī tēma interesanta. Šķiet, ka grūtības dalībniekiem radīja mežonīgais (neapstrādātais) informācijas daudzums – likumi, normatīvie akti un kas tik vēl ne, kuros smelties informāciju. Tas jau vien ir darbs, kas prasa sapratni par nodokļiem vai laikietilpīgu pētīšanu. Daži autori cipariem līdz ar to vispār bija atmetuši ar roku un vispārīgi ilustrējuši nodokļu slogu, kur viena galējība ir rādīt nodokļus kā ļaunumu, bet otra, ka nodokļu maksāšana padarīs mūs laimīgus. Jebkurā gadījumā, tie ir banāli un nejēdzīgi apgalvojumi, kas ir atrauti no konkursa tēmas un ir ilustrācija/plakāts, ne infografiks. Šķiet, ja organizatori būtu paši piedāvājuši vienu līdz trim tēmām, no kā dalībniekiem izvēlēties, pieteikumu un interesanto darbu skaits būtu krietni lielāks.

lv nodokli 150x150 un nodokli atkoda...

Kā tad bija darbus vērtēt? Lūk, dažas subjektīvas pārdomas par iesniegtajiem darbiem (kas nekādi neatspoguļo citu žūrijas dalībnieku viedokli). Uzvarētājdarbs (attēls augšā) bija lielisks piemērs, ka ne informācija pati par sevi nosaka saprotamu rezultātu, bet ideja, kā to attēlot. Neogeo.lv komandai izdevās sarežģītu informāciju parādīt saprotamā veidā. Diemžēl bija maz citu darbu, kuros cipari būtu attēloti kontekstā, salīdzināti savā starpā vai veidotas kādas simboliskas metaforas. Tā vietā vairāki autori izvēlējās attēlot kaudzi ar cipariem, kam grūti izsekot līdzi. Nemanīja arī dziļākas kopsakarības, piemēram, vērtējot nodokļu slogu uz darba spēku pret slogu kapitālam, īpašumam, vai salīdzinot ar nodokļu slogu citviet, vai norādot, cik tad jāmaksā mazāk turīgajiem un cik “biezajiem”… Bet te jāatgriežas pie tā, cik vispār adekvāti to prasīt no dizaineriem, jo šādu kopasakarību atrašana un informācijas apstrādāšana velk jau uz kursa darbu ekonomikas studentiem (kas arī varbūt nav slikta ideja, datus pirmajā kārtā sagatavot atsevišķā konkursā?). Protams, vēl jau varētu sapņot, ka Valsts šos datus nodotu sabiedrībai saprotamos un viegli apstrādājamā formātā…

Jebkurā gadījumā prieks, ka Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) uzdrošinājās meklēt jaunus ceļus, kā runāt par aktuālu problēmu. Kā saprotu, tad organizatori ir ļoti apmierināti ar rezultātu un Finanšu Ministrija jau esot izrādījusi interesi infografikus izmantot savā komunikācijā. Jācer, ka nākotnē būs vairāk konkursu, kuros nepieciešamas dizaineru spējas un gan LBAS, gan citi mācīsies no tā, kas neizdevās šoreiz. Noslēgumā bildes no balvu pasniegšanas pasākuma:

diploms un nodokli atkoda...

(Spied uz attēla, lai apskatītu visu fotogaleriju.)

Visi konkursa darbi (attēli) pilnā izmērā apskatāmi šeit: flickr.com
Konkursam iesniegtie video: youtube

Vairāk info:
www.arodbiedribas.lv
www.facebook.com/arodbiedribaslv

Tagi: , , ,

2 komentāri rakstam “un nodokli atkoda…”

 1. Laura saka:

  Uhh, jā, šī konkursa rezultāti pamatīgi izbrīnīja!

  1. Visvairāk uzvarētāja izvēle. Neogeo jau iepriekš tapušā darba saistība ar Latvijas nodokļu sistēmu ir visai nosacīta. Protams, labs piemērs datu vizualizācijai (kas, ja pareizi sapratu, bija konkursa uzdevums), taču viens mīnusiņš – diemžēl ne par tēmu. Bet Latvijas ciems ir izdevies labi, to noteikti varēs iesniegt vēl daudzos dažādu tēmu konkursos, ies uz urrā, es prognozēju.

  2. Apbalvotais kustīgās grafikas darbs precīzi atbilst DesignBlog kritikai par propagandas darbiem “nodokļi darīs mūs laimīgus”, kuros neparādās nekādi dati. Beigās vēl kaut kāds nesaprotams slogans “neuztver to pašsaprotami”, wtf, neuztvert nodokļus pašsaprotami, tad nemaksāt, vai kā?

  3. Darbā “Nodokļu līkloči” beidzot varam ieraudzīt konkursa uzdevuma risināšanu. Tomēr pārsteidz, ka “2 no 5 žūrijas locekļiem – dizaineriem” šis šķitis profesionāli labākais risinājums.

 2. Armis saka:

  Citreiz vajag laicigak izzinot, jo tadas informacijas kvalitativa sistematizesana prasa laiku…

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP