DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Rakstām latviešu valodā (2. daļa – 10 serifu fonti)

25. janvāris, 2011. Autors: designBlog

fonts in latvian2 small Rakstām latviešu valodā (2. daļa  10 serifu fonti)

Turpinām informēt par Latvijas grafisko dizaineru ieteiktiem fontiem, kas atbalsta latviešu valodu, bet nav pārlieku izplatīti, jeb tiem, kas nav gluži burtu pop-stāri (lai arī šoreiz pieminēts, piemēram, Courier, kurš varētu būt tāds alternatīvais stārs vai arī Georgia – fonts, kurš ir gandrīz katram, bet tomēr slēpj sevī arī skaisto pusi, tā teikt). Kā solīts – koncentrējamies uz fontu serifu versijām un šoreiz iekļāvām vairāk – desmit.

fonts in latvian2 serif Rakstām latviešu valodā (2. daļa  10 serifu fonti)

Courier
Kirils Kirasirovs – man šis fonts atgādina kādus senilus pagrīdes izdevumus, kas taisīti uz pirmajiem PC, ļoti spēcīga tieši šī noskaņa, kā no laikiem, kad, ja vispār saņēmās ko drukāt, kas jau bij’ vesels notikums, tad noteikti ko svarīgu un jēgpilnu.

American Typewriter
Sandijs Ruļuks – lai arī tas ir ļoti līdzīgs Courier un radīts rakstāmmašīnām, man patīk tās mazās detaļas, piemēram, ‘r’, ‘y’, ‘c’ izliekumi. Vienīgi neoriģināls gadījumos, kad jāpanāk veca dokumenta sajūta.

Serifa
Iesaka Liene Drāzniece (fonts izmantots arī Madara kosmētikas dizainos).

Glypha
Germans Ermičs – Glypha ir Serifa pēctecis (Adrian Frutiger). Diezgan bagāta slab serif ģimene, sākot no thin līdz bold. Ovāla forma, kas viegli nolasās un labi izskatās drukā.

Melior
Germans Ermičs – Melior ir  vieni no maniem mīļākajiem burtiem (Hermann Zapf). Izteiksmīga forma, kas balstās uz taisnstūri, lieliska lasāmība. Veto Magazine pamata burti.

fonts in latvian22 serif1 Rakstām latviešu valodā (2. daļa  10 serifu fonti)

Apud Roman
Miķelis Baštiks – bagi forši asie serifi & foršs teksta ritms.

Greta
Iesaka Mikus Vanags – Greta ar visiem optiskajiem lielumiem no Typotheque. Ļoti patīk, tomēr pašam nav pieejams.

PT Serif
PT Serif iekļāvām vispirms tādēļ, ka to minējāt iepriekšējā raksta komentāros, bet otrkārt tādēļ, ka fonts ir pieejams par brīvu, sans-serif versijā arī cyrilic versijā, un tam visam vēl web fonti pieejami. Noliekot to blakus Greta, starp viņiem ir arī interesanta līdzība (PT Serif ir šaurāks).

Didot
Sandijs Ruļuks – diezgan plaši izmantots fonts, tomēr mani vienmēr fascinējis līniju kontrasts. Dažkārt mēdzu izmantot Italic versijā.

Georgia
Sandijs Ruļuks – šis ir interneta fonts (tas ir uz visiem datoriem) ar no tā izrietošu funkciju. Tomēr izrādās, ka Italic versijā Georgia kļūst ļoti baudāms, jo satur dažādus mazus niekus un noapaļojumus. Turklāt labi darbojas gan lielā, gan mazā izmērā. Izmantots www.berta.lv.

Saistītie raksti:
Rakstām latviešu valodā (1. DAĻA)

Tagi: , , , , , , , , , ,

7 komentāri rakstam “Rakstām latviešu valodā (2. daļa – 10 serifu fonti)”

 1. Artis saka:

  iesākumā Foto Kvartāla jaunajai lapai virsraksti bija iecerēti Georgia slīprakstā, bet sastapāmies ar dīvainu gļuku, ka diakritiskās zīmes tika aizvietotas ar citu fontu gan uz Win, gan Mac OS platformām. tā arī netikām skaidrībā, kāpēc

  ir vēl kāds, kurš saskāries ar šo problēmu?

 2. cyxob saka:

  man visos dokumentos ir Liberation Serif. visa metrika identiska Times New Roman, bet paskats stipri labāks un arī ligatūras IR. dizainam gan der tikai no ļoti liela izmēra (tad atklājas viss smukums)

 3. designBlog saka:

  Artis: Jātzīst, ka man arī tā ir gadījies. Mistisku apsvērumu dēļ uz mac atrodamas dažādas georgia un arial versijas, kur dažas neatbalsta LV valodu. tad nevajadzīgo failu izmet ārā un viss iet, taču visi jau to nedara. Pagaidām nav zināms kā lai to atrisina permanenti.

  Cyxob: kādā no nākamajām izlasēm varam domāt iekļaut!

 4. Mr. Serge saka:

  Vienkāršākais veids ir atbrīvoties no visām Georgia versijām uz datora, pēc tam visu ģimeni uzstādīt no jauna. Vislabāk oriģinālo ģimeni ņemt no programmatūras izstrādātāju instalācijām. Uz Win tas noteikti būs pati Windows instalācija, uz MAC man grūtāk komentētt, bet ir aizdomas, ka fonts ir iekļauts arī Adobe CS paku pamatinstalācijā. Dažādas apšaubāmas instalācijas met iekšā vecu fonta versiju pa virsu jau esošajai uz datora, tāpēc arī rodas problēmas.

 5. renuar saka:

  Kur palikuši RIM un BALT izveidotie fonti? Vai šeit apskata tikai uz WEB aplikācijām pieejamos (universālos) sistēmas fontus?

 6. Sanita saka:

  Un kā ir ar Trebuchet?
  Man šķiet arī jauks fonts…. :)

 7. Gundars saka:

  Dizaina studijā “RedPill” mājaslapā regulāri izvieto latviskotus un arī studijā radītos fontus ar latviešu mīkstinājuma un garumzīmēm.Var arī pasūtīt jums iepatikušos fontu latviskojumus.Neuztverit šo kā reklāmu.Pašam dizaina darbos nācās saskarties ar latvisku fontu trūkumu, kā rezultātā pats pie tiem ķēros klāt :)

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP