DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

10 + 10 intervija ar Burtus Type

8. decembris, 2010. Autors: designBlog

BurtusType.com 10 + 10 intervija ar Burtus Type

Decembris ir burtu mēnesis. Tā šogad esam nolēmuši – pienācis laiks palūkoties, kas tad notiek ar burtu dizainu Latvijā, jo šķiet, ka problēmas nepazūd, ja par tām nerunā. Diezgan grūti iztēloties grafisko dizainu bez burtiem, tajā pat laikā, tik bieži tiek izmantoti tie paši burtu veidi atkal un atkal, tāda veidā izvairoties padarīt dizainu atšķirīgu no jau redzētā. Iemesli tam ir daudzi – gan tas, ka neko sakarīgu par burtiem Latvijā apgūt nevar, gan tas, ka daudziem fontiem trūkst latviešu diakritiskās zīmes, gan tas, ka fonti taču arī jāpērk.

Iespējams, būsiet pamanījuši interneta vietni BurtusType.com, kuras galvenais veidotājs ir Miķelis Baštiks. Tajā tiek apkopoti Baltijas valstīs radītie fonti. Blakus zināmākiem vārdiem, kā Gustavs Andrejs Grīnbergs, atrodami arī jauni dizaineri, piemēram, Mikus Vanags un Aleksandra Samulenkova, un citi. Aicinājām Miķeli atbildēt uz 10 jautājumiem.

1. Pastāsti, lūdzu, kas ir BurtusType.com?
Burtustype ceram izveidot kā Baltijas burtu dizaina katalogu, kur vienkopus būtu apskatāmi labākie Baltijas burtu dizaineru veidotie šrifti.

2. Kā burti (fonti) nonāk līdz BurtusType.com?
Jebkurš var iesūtīt savu šriftu, sūtot epastu uz info@burtustype.com, bet pamatā visus esošo fontus pamazām esam atraduši pašrocīgi gan caur paziņām, gan plikums.lv.

3. Kādēļ mums ir nepieciešami jauni burtu veidi? Vai nepietiek ar tiem, kas jau ir?
Droši vien, ka patiek. Tāpat kā pasaulē pietiek jau ar esošajiem logotipiem, krēsliem un citām lietām. Bet tā ir radoša un diezgan interesanta lieta, kas veicina izpratni par burtu lietošanu un iespējām, kas ilgtermiņā varētu būt noderīgi mums visiem.

4. Vai pats esi izmantojis kādu no BurtusType.com fontiem?
Nupat iznākušajā Dizaina Studijas vāka dizianā izmantoju, šķiet, vienpadsmit dažādus latviešu burtu šriftus. Pamazām sanāk arvien vairāk izmantot gan pašam, gan redzēt tos izmantojam arī citur, bet nedomāju, ka tam būtu jābūt kā pašmērķim. Ja kāds no fontiem der konkrētajā situācijā, tad forši. Jā nē, tad jāmeklē cits.

5. Kas tevi interesē burtu dizainā?
Burtu formas. Burts kā grafisks elements. Interesanti arī skatīties, kā teksts pats par sevi veido noskaņu un ritmu. Viens piemērs šajā ziņā ir žurnāls Rīgas Laiks. Cik skaisti, patīkami un ērti lasāma ir drukātā versija, tieši tik pretēji nebaudāma ir žurnāla online versija, kur briesmīgā fontu salikuma dēļ, teksti ir gandrīz nelasāmi. Būtu nepieciešams pavisam neliels darbs ar tekstu, & situācija jau būtu krietni labāka.

6. Kādēļ nosaukums BurtusType.com?

Ilgstoši domājot dažādus nosaukumu variantus, vārds burtu (no burtu dizains) iespiedās galvā & netikām vaļā.

7. Kā redzi Latvijas fontu attīstību? Cik ļoti ir jāskatās uz vēsturi (kā Cīrulis, Līva, Etno) un cik uz nākotni (sniegaklubs, nectie u.tml.)?
Domāju, ka katram jādara tas, kas šķiet interesanti un saistoši. Ceru, ka Latvijā burtu dizains attīstīsies visdažādākajos veidos & visi nesāks taisīt etnogrāfiskos fontus vai otrādi.

8. Vai jaunajiem burtu dizaineriem ir kaut kāda saikne ar ‘vecajiem’? Piemēram, Gustavs Andrejs Grīnbergs ir veidojis ļoti daudz fontu, un šķiet, ka varētu būt uzkrājis daudz vērtīgas informācijas.
Man šķiet, tā saikne diemžēl ir ļoti maza vai nav vispār. Katrs kaut ko pa kaktiem dara & pārāk nekomunicē ar pārējiem. Tieši tāpēc varbūt BurtusType.com varētu būt kā viens no soļiem, lai sarosītos pašmāju burtu dizaineri & sāktu dalīties gan pieredzē, gan idejās, gan rezultātos.

Kas attiecas uz Gustavu Andreju Grīnbergu, tad pāris reizes esam centušies kaut kā sakomunicēt, bet nekad tas nav īsti izdevies & atsaucību no otras puses tā arī neesam saņēmuši.

9. Kāda ir interese par BurtusType.com piedāvātajiem fontiem no dizaineru (lietotāju) puses?
Pāris populārākie fonti šobrīd ir lejupielādēti 200-300 reizes, tā kā kaut kāda rosība notiek. Protams, ilgtermiņā pamata mērķis ir izmantot BurtusType.com, lai par pašmāju fontiem pastāstītu dizaineriem ārpus Latvijas.

10. Kādi ir BurtusType.com nākotnes plāni?
Izveidot sistēmu, kad dizaineri var ērti iesniegt savus fontus katalogam, kur tos pēc tam var lejupielādēt vai iegādāties jebkurš interesents. Tāpat izveidot sadarbību starp dizaineriem un tehniskajiem cilvēkiem, kas sazīmētus alfabētus, palīdzētu salikt kā tehniski funkcionējošu fontu, tādejādi veicinot fontu izstrādi un attīstību.  Un, protams, censties par Baltijas fontiem stāstīt tālāk pasaulē, lai nav tā ka mēs te knibināmies, taisām, iespējams, ļoti foršas lietas, bet neviens par to nezina.

Tagi: , , , , , , , , ,

3 komentāri rakstam “10 + 10 intervija ar Burtus Type”

  1. čikicik saka:

    Domāju, ka savs radošums jāliek garās un mīkstās zīmēs.
    Tas ir fontu latviskotājs. Nekas vairāk.

  2. [...] arī, nedaudz vairāk skaidrības par pašu BurtusType.com var mēģināt atrast DesignBlog.lv intervijā. Nav [...]

  3. daiga saka:

    man patik sie burti laba ideja makslas skolai man tagad tada tema (divaini burti)

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP