DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Internship?

7. februāris, 2010. Autors: designBlog

INTERNSHIPS 475x294 Internship?

Ik pa laikam kāds paziņa jautā kas īsti ir internšips, ko tur dara, kā tādā var nokļūt un tamlīdzīgi. Pastāstīsim, kas mums par to zināms. Viss ir ļoti vienkārši, jo internšips (angl. internship) latviešu valodā tiek saukts par praksi, kas daudziem studentiem ir obligāta. Parasti šajā brīdī cilvēki sāk šķobīties un to var saprast, jo Latvijā PRAKSE saistās ar nestilīgajem tehnikumiem un dīvainām skolām (prakses obligātas laikam ir profesionālajām, ne akadēmiskajām mācību iestādēm). Daudzi pat šo obligāto laiku mēģinā kaut kā apšmaukt, strādājot pie radiem vai draugiem. Tomēr ārvalstīs tā ir itin normāla darbība — praksē dodas gan studenti, gan tie, kas jau sen skolu ir beiguši, jo tā ir lieliska iespēja apgūt jaunas iemaņas. Tā par visu pēc kārtas.

Kas tad ir inernšips?

Process, kurā jūs ejat strādāt pie uzņēmuma vai cita veida darbinieka (piemēram fotogrāfa, ilustratora un taml.) pretī bieži vien saņemot tikai zināšanas un pieredzi. Parasti tas ilgst 3-6 mēneši, bet var gadīties visādi — kā sarunā.

Kam prakse ir izdevīga?

Internšips ir izdevīgs gan tam, kurš grib mācīties, gan tam, pie kura mācās. Kā tā? Viens iegūst jaunas zināšanas, bet otrs iegūst liekas darba rokas, par kurām bieži vien var arī nemaksāt. Lielāku uzņēmumu gadījumā mēdz būt arī vairāki interni, kas dod veselu virkni ar liekām darba rokām. Tomēr te ir arī problēma, jo zaudējumi no nemākulīga interna ir lielāki kā ieguvumi, tādēļ parasti piesakoties jāsūta savs portfolio, kuru izskata un, ja paveicās, tad uzaicina uz interviju (lai noteiktu, vai jums saskan vai ne).

Kur pieteikties?

Prātīgi ir atrast vislabākos uzņēmumus vai cilvēkus savā sfērā un pieteikties pie viņiem. Protams, jo lielāku zvaigzni izvēlēsieties, jo būs lielāka konkurence. Attiecīgi jo spēcīgāks ir portfolio, jo lielākas izredzes. Super-kantoriem parasti rindas ir no pusgada līdz gadam jau uz priekšu, bet Latvijā parasti vispār rindu nav.

Latvija vai ārzemes?

Ja jau pieminam Latviju, tad jāņem vērā, ka pie mums nav izteiktas prakses tradīcijas (vimaz dizaina jomā noteikti), tādēļ var gadīties, ka arī pats uzņēmums nezina, ko jums dot darīt. Tomēr, lai ietu praksē nav nepieciešama darba atļauja, kas nozīmē, ka var doties jebkur Eiropā vai ASV, vai citur. Viennozīmīgi, ka ārvalstu super-kantorī tikt varētu būt grūtāk, taču arī viņu pieredze un zināšanas, bieži vien ir augstākā līmenī.

Kurš var pieteikties?

Pieteikties praksē var jebkurš. Lai arī oriģināli tas tiek saistīts ar skolām, reālajā dzīvē praksēs ir visdažādākie cilvēki. Uzņēmumiem parasti neinteresē papīri vai konkrēts vecums — interesē tavas spējas. Protams, ja esi patiešām jau gados, tad tas var radīt jautājumus, tomēr 20-35 ir optimāls vecums (jaunākiem parasti nav zināšanu un viņi vēl ir vidusskolā, bet vecākiem tomēr vajadzētu pašiem kaut ko lēnām sākt sasniegt).

Kas praksē jādara?

Viss ir atkarīgs no konkrētā gadījuma. Var gadīties, ka ir jāmaketē, jāiet uz veikalu vai jādomā jaunas idejas. Visādi. Tomēr, ja nu galīgi jūs apbižo, tad vienmēr var doties prom. Parasti jau par visu var vienoties un jo vairāk paši uzprasīsieties, jo vairāk uzzināsiet.

Nauda?

Prakses ir dažādas — gan apmaksātas, gan neapmaksātas. Piemēram Nīderlandē praktikantiem ir jāmaksā algā kaut kāda minimāla summa (~250 eiro). Reāli tas viss ir runājams. Daži labprāt maksā un vairāk kā vajadzētu, bet citi uzreiz pasaka, ka viņi nemaksās (parasti to pasaka pirms esi sācis). Klāt var pieskaitīt dzīvošanas izmaksas un pārējo. Nedaudz parēķinot var secināt, ka noderīgi ir iekrājumi vai arī paralēli jāstrādā, tādēļ valstīs, kur ir dārgi dzīvot, ir vēl dārgāk praktizēties (piemēram UK). Taču pastāv iespējas tikt pie dažāda finansējuma no valsts vai, piemēram, Erasmus, ko daudzi izmanto nevis apmaiņas studijām, bet praksei.

Kāds tad ir tas ieguvums?

Lai arī sākumā var likties, ka daudz izdevīgāk ir mesties iekšā darbā tepat Latvijā un vienkārši pelnīt, sak, gan jau samācīsies, var teikt, ka tā īsti nav. 3 mēneši svešumā un jēdzīgā kantorī var patiešām izmainīt vairāk kā 4 gadi lokālā Akadēmijā vai kādā kantorī. Turklāt pēc prakses parasti ir ne tikai pieredze, jauni kontakti, bet arī reāli darbi, ko likt portfolio, ar kuru atkal var meklēt labāku prakses vietu vai arī labāk apmaksātu darbu. Arī Latvijā un Baltijā ir daudzi dizaineri, no kuriem ir vērts ko mācīties, ja nu galīgi negribās nekur braukt. Turklāt prakšu daudzumam nav ierobežojuma — daudzi ir gājuši pat trīs praksēs no vietas. Tā kā izmantojiet, interesējaties un tā.

Ja ir jautājumi, meklē praksi vai labprāt kādu praksē uzņemtu — rakstiet!

Tagi: , , , ,

3 komentāri rakstam “Internship?”

 1. zuzannatruba saka:

  īstenībā finansējumu praksei var meklēt ne tikai Erasmus programmas ietvaros, bet visvairāk tieši Leonardo da Vinci programā, kas tieši priekš praktikantiem ir veidota. (tas gan attiecas uz augstskolu beidzējiem.) vairāk info šeit: http://www.apa.lv/?node=133

 2. designBlog saka:

  Nu re. Lieliski, ka ir zinoši cilvēki : )
  Galvenais tikt pāri latviešu kūtrumam naudas prasīšanai no fondiem. Ticiet — parasti tas pat ir izdevīgāk kā sasieteis ar banku!

 3. california it’s where my story begins…

  Internship? / Prakse | DesignBlog…

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP