DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Dmitri Makonnen / 10+10 intervija

14. decembris, 2009. Autors: designBlog

IMG 4202 475x316 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija

Intervija ar dizaineri no Tallinas Dmitry Makonnen. Dmitrijs veido gan grafisko dizainu (logo, bukleti un taml.), gan ilustrācijas un plakātus, turklāt ceļš, kā viņš ir nonācis pie plakātiem, ir tikpat kosmisks kā viņa plakāti.

1. Pastāsti par sevi — kas esi, ko dari?
Mani sauc Dmitrijs un esmu 31 gadus vecs. Grafiskajam dizainam pievērsos samērā vēlu. Pēc izglītības esmu mārketinga speciālists. Mans darbs bija cieši saistīts ar drukas nozari. Biju drukātājs, maketētājs aplauzējs (grāmatas, žurnāli), žurnālists, foto korektors, reklāmu dizaineris. Pats liktenis mani grūda drukāšanas lietā. Turklāt nodarbojos arī ar mūziku. Dziedāju regeja grupās (šobrīd to gandrīz vairs nedaru) Rasta Orchestra, Wide Laba-Laba. Piedalījos projektos arī kā MC. Starp citu, uzstājos arī Rīgā Varka Crew pasākumos. =) Kādā reizē (pirms 6 gadiem) aizbraucu uz Maskavu un tur arī atradu lietu, kuru no sirds iemīlēju — plakātu dizainu. Lielu ietekmi uz mani atstāja mani draugi, pazīstamie krievu dizaineri Anna Naumova, Igor Gurovich, Erik Belooussov un Dima Kavko. Tagad jūs zināt manu vēsturi =)

2. Kas ir labs dizains un kas ir slikts dizains?
Mūsdienās slikts dizains ir modē. Pasaulē, kur valda nauda, uzvar lētākais piedāvājums. Tagad ir arī krīze, un daudzi saīsina budžetus, kas slikti ietekmē visus.
Man patīk logotipi un plakāti. Ja nonāku dizainera mājas lapā, tad vispirms skatos, kādi ir logotipi. Ja man patīk, tad skatītos tālāk. No plakātu dizaineriem man ļoti patīk Mlodozeniec, Kavko, Sagmeister darbi. Kas nepatīk? Reklāmā man nav saprotami DDB darbi. Ja kaut kas man nepatīk, tad 90% gadījumos tie ir viņu darbi.

3. Kas igauņu dizainā ir īpašs?
Es nesaskatu kādu kopīgo dizaina līniju – kādu kopīgo tehniku, ko katrs būtu attīstījis citādāk. Igaunijā ir daudz talantīgu dizaineru, kas dzīvo diezgan noslēgti savu paziņu lokā. Tās ir daudzas kopienas, kas nekontaktējas savā starpā. 
Plakātu dizainā ir tāpat. Izteiktā stilā strādā Martin Pedanik un Martin Rästa. Ir nepieradinātie plakāti, kurus veido Marko Kekišev, es un Olja Levistova, ir vecā skola – Ivar Sakk.

4. Kur rodama iedvesma?
Pirms ķeros klāt zīmēšanai, es apskatu Wikipedia, Myspace un Google. Krāju emocijas =) Un tad sāku zīmēt. Ja nekas nesanāk, es atkārtoju šo secību. Arī izstāžu katalogi mani ļoti iedvesmo, jo īpaši poļu biennāles katalogi.

5. Kā ir būt dizainerim Igaunijā?
Man vienkāršāk ir runāt par plakātu dizainu kā par dizainu kopumā.
 Gribētos, lai igauņu plakāti ir atpazīstami. Līdzīgi kā no pirmā acu uzmetiena ir atpazīstami japāņu, irāņu, poļu vai nēderlandiešu plakāti. Domāju, ka tam vēl nepieciešami kādi 10 gadi. Nav cietas virsmas, uz kā to visu būvēt. Viss vēl tikai veidojas, un šis process ir ļoti interesants, tāpat kā ir interesanti tajā piedalīties =)

6. Kā rīkojies, kad esi iestrēdzis?
Dažkārt iekrītu vienas tehnikas lamatās, no kurām ļoti grūti tikt laukā. Ņemu katalogus un atrodu izeju no apnicīgā stila. Ar pirmo reizi mēdz nesanākt, bet pamazām izdodas. Tagad esmu nolēmis zīmēt vektoros un lēnām turp eju. =)

7. Trīs lietas, kas patīk pašam un ko ieteiktu citiem.
Došu dažus padomus par plakātiem — kas tos sadzirdēs, tas domā pareizi. 1) Nebaidieties, ja tekstu grūti izlasīt! Tā dažreiz ir. Savukārt, ja neizdosies cilvēkus ieinteresēt, tad pat labi salasāmo tekstu neviens nelasīs.
2) Neaizmirstiet par konstrukciju! Labi uzbūvēts plakāts vienmēr iegūst. Un izvairieties no stabilitātes! Plakāts, kas pārāk labi iederas uztveres šablonos, viegli aizmirstas. Un formāts. Lielā formātā jebkurš nieks izskatās iespaidīgi.
3) Un pats galvenais. Ne visi jūsu plakāti sanāks lieliski. Tā gadās visiem. To man ir teikuši daudzi pazīstami dizaineri.

8. Kā kļūt par labu dizaineri?
Jebkurš racionāli domājošs cilvēks dvēselē ir dizaineris. Māka zīmēt nesniedz privilēģijas. Dizains, pirmkārt, ir ideja, atradums, veiksmīga doma. Plus ideja, kā ‘ideju’ izpildīt. Tas, kurš spējīgs radīt un realizēt idejas, arī ir dizaineris. Tādēļ vairāk izdomājiet, meklējiet, izgudrojiet, kā realizēt to, ko esat izdomājuši. Tas ir aizraujoši!

9. Kas ir svarīgi dizaina procesā? Kas vispār ir svarīgi?
Man ir svarīga projekta tēma. Ja nav tēmas vai nosaukuma, tad klients dabū to, ko gribu es, ne viņš. Bieži vien tieši tas arī ir vajadzīgs. Man ir daudz projektu, kur es pats esmu pasūtītājs, un to īstenošana man ir ļoti svarīgs mērķis.

10. Kas notiks ar pasauli turpmāk?
Kādi ir tavi plāni?
Dizains padara tos, kam patīk dizains, par komūnu. Tas kļūst par vienu no mākslas veidiem. Futūrisms, supremātisms, kubisms, popārts un nākamais ir dizains. Meinstrīms izspiež dizaina meistarus laukā no tā. Labs pārdevējs pārdos jebko, bet sliktu dizainu pārdot ir izdevīgāk, jo tas ir lētāks. Dizainā notiek stagnācija, mākslas piekritēju gaumes konservācija, jo īstais dizains bieži nav saprotams un rezultātā tiek noraidīts. Šobrīd veidoju izdevniecību, kas nodarbosies ar dizainu dizaina dēļ. Lai tiem, kam ir idejas, ir vairāk iespēju tās realizēt.

Daži darbi no www.makonnen.eu:

workplace 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija2009 10 10 mk21 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija2009 10 04 dm1 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija2009 10 22 dm21 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija20090807 dm2 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija2009 11 01 k 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija2009 10 16 dm2 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija2009 10 06 banano 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervijaplug 150x150 Dmitri Makonnen / 10+10 intervija

Paldies draugiem, kas palīdzēja interviju iztulkot : )

Tagi: , , , , , ,

4 komentāri rakstam “Dmitri Makonnen / 10+10 intervija”

 1. kirils saka:

  afigenna smuki tie posteri

 2. bomis saka:

  sakarīga intervija. Atklāti atbild un zin ko saka, nevis gudri muld, kā liela daļa citu! Respecta!

 3. Dmitry saka:

  Runajot par Igaunju dizainu. Es gan saskatu Igaunjaa ipashu dizaina stilu/gaumi/izjutu.
  Tas bija mans pirmais dizaina ievilcejies – zhurnali “Kunst ja kodu”.
  Bija ljoti maz gadu – 4 -5. Apkart bija simtiem citu zhurnalu, bet es cauri dienam sedeju ar tiem 3 “Kunst ja kodu” numuriem, ilgi mediteju uz bildem un centos kaut-ko lidzigu uzzimet.
  Man joprojam tie ir, ljoti samiciti, ar izrautam lapam. Bet tie joprojam izskatas ka kaut-kas ultra-cool. www, protams, gandriz nekadas informacijas par to.

  Tad vel tada lieta, fabrikas Norma nozimites, enjoy:
  http://zagga.org/norma/norma.html

  Dmitriju privet!

 4. Anda B. saka:

  NORMA tiešām fantastiski… Paldies, Dmitry, par atklājumu.

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2018 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP