DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Hypnosis / 10+10

10. maijs, 2009. Autors: designBlog

birojs 1 mazs 475x281 Hypnosis / 10+10

10 jautājumi www.hypnosis.lv un bilde 17:17.
Hypnosys ir apvienība, kurā apvienojušies vairāki jaunieši, kas galvenokārt taisa kustīgas dizainlietas (piemēram CSDD ‘Ir labi būt labam’ animācijas). Tomēr izrādās, ka tas nebūt nav viss.

1. Hypnosis motion, grafiskais un interaktīvais dizains, vj, fashion… Izskaidrojiet lūdzu kas ir hypnosis un ko jūs īsti darat?
Agnese: Mēs ne tikai gribam darīt visu, bet arī daram – bet visu to, kas mūs patiesi saista. Mēs komandā esam dažādi – katram ir sava sirdslieta dizaina sfērā, līdz ar to darbošanās jomu dažādība ir organisks process. Tādēļ HG ir dizaina studija, kas apvieno dažādu jomu speciālistus, kuri strādā gan radoši mākslinieciski, gan arī attīsta konkrēto virzienu. Piemēram, es, kā modes dizaina pārstāve, attīstu konkrēti šo jomu.
Konstantīns: Mūsu galvenie darbības virzieni šobrīd ir: kustīgā bilde, grafiskais dizains un modes dizains. Visas šīs jomas reālajā dzīvē ir cieši sapītas, tapēc, apvienojot tās zem viena jumta esam tikai ieguvēji.

2. Kas ir dizains?
Kaspars: Kāds reiz ir teicis, ka mākslai nav citas nozīmes kā būt mākslai- t.i. bez jebkādas praktiskas nozīmes. Tātad dizains ir ceļš kā pie masu publikas ‘’vest’’ mākslinieciskās vērtības, piemēram grafiskais dizains pasniedz informāciju vizuāli baudāmā veidā, arī kustīgā grafika [motion graphics] dara to pašu, tikai pievienojās vel laika dimensija, kas prasa dinamiku. Tas attiecas arī uz jebko citu: vislabākajam auto dizainam piemīt liela daļa no tēlniecības, vai jebkuram fiziskam un praktiskam priekšmetam. Dizaina mērķis ir praktiskām lietām pieaudzēt klāt mākslu.
Aleksandra: Viss, kam cilvēks radījis formu.
Agnese: Ja runājam par dizainu kopumā, iekļaujot visdažadakās jomas – grafisko, animāciju, vides, interjera un modes dizainu, tad galvenā dizaina misija ir gan vizuāli baudāma, kvalitatīva produkta izveide, kas pilda arī savu praktisko funkciju. Teiksim tā – vizuāli estētiskā un funkcionālā produkta konstrukcija. Jo īpaši to var attiecināt uz modi.
Konstantīns: Dizains ir veikls, loģisks un praktisks konkrētu uzdevumu risinājums.

3. Vai latviešu dizainā ir kaut kas īpašs, ko varētu saukt par ‘īpašo Latvijas lietu’?
Kaspars: Savdabīgs eklektisms- tākā dizains ir sācis attīstīties [relatīvi] nesen, tapēc Latvijas dizainam vēl nav sava īpašā vēsture. Tākā dizaineri iedvesmojas no pasaules labā dizaina paraugiem.
Aleksandra: Es domāju, mēs visi apzināti/neapzināti sekojam laikmetīgajām tendencēm, kas novērojamās visā pasaulē (vai vismaz Eiropā).
Agnese: Ja par dizainu saucam tikai labos dizaina darbus, īpašais, manuprāt, ir asprātība un nelielā ironijas deva. Kā negatīvā, bet tomēr īpaša Latvijas dizaina iezīme ir nepatstavība savai pārliecībai, darba stilam un rokrakstam. Iemesls tam varētu būt pārlieku nospiedošās pasūtītāju – klientu vēlmes.
Konstantīns: Pagaidām nav.
Domāju ka dizaina uzdevums uz šībrīža fona gan pasaulē, gan, īpaši, Latvijā ir stimulēt produkta satura kvalitāti, nevis produkta ārejā izskata daudzveidību.
Kaut arī „ low budget „ dizains neienestu kompānijās īpaši jūtamu ietaupījumu (uz tā rēķina), taču tas būtu ilustratīvs aicinājums: jābūt godīgiem un nevajag tērēt naudu uz to kas ir laicīgs, daudz efektīvāk ir to ieguldīt produkta satura kvalitātē.
Tāds dizains liktu kompānijām aizdomāties arī par veselu virkni lietām, tai skaitā – marketinga un reklāmas nepieciešamību.

4. Ko jūs darat, kad nestrādājat?
Kaspars: Mācos, atpūšos, tas ir tas brīdis, kad var nodarboties ar hobijiem.
Aleksandra: To pašu, ko strādājot. Vispār esmu pārliecināta, kā jāsaņem nauda par to, ko darītu arī brīvpratīgi, tā saucamā “brīvajā laikā”.  Tā kā varu teikt, ka strādāju vienmēr.. vai arī — nekad :)

5. Kā jūsuprāt ir būt par dizaineri Latvijā? Kā kļūt par labu dizaineri?
Kaspars: Labs dizainers rodās darba gaitā un ar pieredzi- tas nav tas gadījums, ka jau piedzimst labs dizainers [tb-child prodigy], ir ļoti daudz jāmācās un jāstrādā, lai dizains ‘’darbotos’’. Tākā latvijā nav grūti atrast kautko darīt dizaina jomā, tad ir visas iespejas augt.
Aleksandra: Labs dizaineris vari būt visur. Žēl tikai, ka tas, ko Latvijā sauc par «labu dizainu», citur ir absolūti pašsaprotams un vispār ikdienas norma. Nedrīkst ļaut šīm faktam sajaukt galvu.
Agnese: Par dizaineri Latvijā būt viennozīmīgi nav viegli mazās auditorijas dēļ. Tomēr ir arī savi plusi, jo mazā valstī ir vieglāk manevrēt un būt labākajam starp 10, nevis starp 100 dizaineriem. Līdz ar to latviešiem ir pietiekami lielas ambīcijas, un arī, prezentējot sevi ārpus Latvijas, tas dod pārliecību. Lai kļūt par labu dizaineri, ir nepārtraukti jāizglītojās.
Konstantīns: Būt par dizaineri Latvijā ir tas pats kas būt par tādu jebkurā citā valstī. Būt par labu dizaineri Latvijā nozīmē pastiprinātu apkrārtējo notikumu filtrāciju, pastiprinātu noturību, pastiprinātu atbildību un kā tās seka – pārliecību pret savu darbu, kas galu galā izpaužās cīņā par savām idejām un sevis attīstībā.

6. Ko jūs darat, kad ‘iesprūstat’?
Kaspars:   Ja uz priekšu netiek, tad japaiet daži soļi atpakaļ [vai pavisam no sakuma] un jameklē jauni ceļi. Bet ja slinkums, tad var kautkā viltīgi izlocīties
Aleksandra:   Saucu kādu kolēģi, eju staigāties vai arī turpinu strādāt (viseffektīgākais variants).
Agnese:   Viena iespēja ir sākt no jauna un veco izmest mistkastē. Ja problēma ir nespēja izšķirties starp divām labām idejām, jāmeklē profesionālais kolēģu atbalsts.

7. 3 lietas, kas jums patīk un ko ieteiktu citiem.
Kaspars: 1. Zinātne- tā izglabs cilvēci; 2. Māksla [un kultūra kopumā]- tā atšķir cilvēkus no dzīvniekiem; 3. Izskriet no pirts, ielekt sniegā un pēc tam iedzert jasmīnu tēju- neviena veselīga aktivitāte nav spejīga radīt tik lielu baudu. Šaubos vai sportotāji priecājās par savam traumām
Aleksandra: 1. burti — pieveršiet tiem uzmanību! 2. vienkāšās lietas — dažreiz labākas, nekā sarežģītas. 3. RAW formāts — bez tā vispār nedrīkst.
Agnese: 1. Dialogs ar iedvesmojošiem cilvēkiem; 2. Dizaina žurnāls ACTIVA; 3. Latvijas dizaina radošā telpa Tastyshop

8. Kad ķeras klāt pie darba, tad vienmēr ir sākums (darba uzdevums bieži vien) un beigas – gatavais produkts. Kas pie jums notiek pa vidu?

Kaspars: Elle, panika, stress, matu plēšana, galvassāpes, izmisums… un reizē azarts, spēles prieks, radīšanas prieks, radošais gars, entuziasms.
Aleksandra:
Lielos vilcienos: pirmā fāze — darbs ar galvu, tad — darbs ar rokām, un pie beigām viss kopā.
Agnese: Man svarīga ir domāšana, izvērtēšana, neskaitāmas skices līdz ideja ir skaidra. Tad atliek tikai tās reālizēšana, kur, savukārt, nedrīkst aizmirst par kvalitāti.

9. Kas ir svarīgi dizaina procesaa? Kas vispār ir svarīgi?
Kaspars: Ja nav citas izejas kā vien pieturēties pie vecām, pārbaudītām tomēr triviālām vērtībām, tad droši tās var izmantot [slikti taču nebūs], bet, tikko vien iespējams, mēģināt izdomāt, vai radīt kaut ko jaunu vai aizraujošu- tādā veidā tikai var notikt kautkāda attīstība un izaugsme un iespēja pārsteigt un [ja paveicās] idvesmot nākamās dizaineru paaudzes
Aleksandra: Atcerēties mērķi. Ja mērķa nav, tad tas jāizveido.
Agnese:
Svarīgi ir būt pārliecinātam par savu ideju un to, ka radītais produkts ir konceptuāls un saistošs.
Konstantīns: Svarīgi ir nepārtraukti domāt.

10. Kas jūsuprāt notiks ar Latviju un pasauli kopumā? Kādi ir jūsu plāni?
Kaspars: Ja nu pēkšņi sāktos kodolkarš, tad labprāt atrastos sprādziena epicentrā, jo kaut kā negribās mirt lēnā un mokošā nāvē no radiācijas
Aleksandra: Būs jau labi. Ceru, ka cilvēki beidzot sāks izmantot normālu garu domuzīmi, nevisu to mazo, prētīgo defīzi.
Konstantīns: Šobrīd viss kas notiek, notiek ļoti bremzētos tempos. Tā iemesls ir mūsdienu ekonomika, finanšu sistēma un cilvēku grupu savtīgie nolūki biznesa attīstībā. Mēs tuvojamies kārtējam Bābeles torņa sabrukuma momentam. Arvien vairāk pārliecinos par to ka ar katru šāda mēroga laika spirāles apgriezienu, dizains, tādā izpratnē, kā mēs to uztveram šobrīd, ar laiku izzudīs. Jo, gluži vienkārši, tas nav vajadzīgs un lielākoties lieki sarežģī dzīvi.

Tagi: , , , ,

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP