DesignBlog
DesignBlog RSS Feed

Kāds ir Latviešu dizains?

5. marts, 2009. Autors: designBlog

kaerejaan2 Kāds ir Latviešu dizains?

Kas tad ir raksturīgais latviešu grafiskajam dizainam? Kas ir tas, kas to atšķir no pārējiem? Par šo pēdējā laikā dzirdams runājam arvien vairāk (droši vien sakritība). Parasti visi dizaineri agrāk vai vēlāk kādā brīdī nonāk pie mūsu saknēm, kur cieņā ir dažādi simboli un ornamenti. 

kaerejaan3 Kāds ir Latviešu dizains?

Populārākais simbols varētu būt auseklītis, kas atmodas laikā deviņdesmitajos nomainīja oktobrēnu zvaigzni pie skolnieku žaketēm. Taču, papētot dziļāk, nākas vilties auseklītis ir uz šalles Londonas topšopā un gandrīz katrā valstī uz pensionāru džemperiem. Cik nu redzēts, tad visur tas ir tautiska simbola godā. Tā saknes vispār meklējamas kaut kur Indijā (pamatīgāk par simbolu izcelsmi šeit). Nākas vien atzīt, ka mūsu vēsture un latviskais ir kopīgs vairākām vietām. Jo īpaši mūsu kaimiņiem.

Pavisam nopietni tam piegājusi Igaunijas kompānija LOOVVOOL, kas pagājušogad izveidojusi vizuālo identitāti un interjeru restorānam KAERAJAAN (starp citu, tas, kā saprotu, nozīmē Auzu Jānis, un pat tas mums ir kopīgs ar igauņiem). Kā raksta Sarkanais punkts, tad viņiem esot izdevies izveidot līdzsvaru starp moderno, tautisko un tamlīdzīgi. 

puzuri Kāds ir Latviešu dizains?

Žēl, protams, ka izrādās arī puzuris nav tikai mūsējais, taču patīkami, ka viņi saņēmušies izvilkt gaismā to, kas sākumā šķiet neinteresants un tik redzēts (cik nu es esmu redzējis, parasti cilvēki cenšas smelties iedvesmu no vēstures, stilizēt formu, padarīt to mūsdienīgu, utt).

Dīvainā kārtā tieši nesmeļoties un uztaisot gandrīz tā kā ir, viņi izpelnījušies Red Dot Design Award 2008 par identitāti kā arī vāciešu NOVUM uzmanību. Secinājums – droši vien citās pasaules malās skolā darbmācībā neliek taisīt puzuri, nesprauž pie krūts auseklīti un prievīti nesien ap kaklu. Varbūt tas viss patiešām ir unikāls.

kaerejaan41 475x233 Kāds ir Latviešu dizains?

Ar kaut ko jau vēl mēs noteikti atšķiramies no pārējiem  (Lielvārdes josta?). Jāturpina meklēt.

Tagi: , ,

4 komentāri rakstam “Kāds ir Latviešu dizains?”

  1. Miķelis saka:

    Doma jau Igauņiem ļoti laba, bet man kaut kā tomēr nepamet sajūta & mazliet žēl, ka “tautiskais-ornamentu-gājiens” ir izdarīts, bet tas rezultāts nav līdz galam pārliecinošs. Arī arguments par moderno. Paskatoties dažos no senajiem latviešu rakstiem (http://www.zagarins.net/Latvjuraksti/Krekluraksti/index.html) liekas, ka tur ir vairāk ‘modernais’ nekā Kaerajaan versijā.

  2. [...] dari mums visiem to zināmu. Par latvisko dizainu Pēdējā laikā, lasot dažādas pārdomas un atskatus par Latviešu, jeb Latvisko dizainu, šodien nejauši nonācu pie šī nejaušā [...]

  3. Nwafor saka:

    I do not know the story of the zinnias but I know that Mark Vinz, poet and ritreed English prof. at MSUM took a picture of the same zinnia corner and used it on one of his poetry books in recent years. Since that time my friend Fran and I have called those flowers Vinzinnias !!!!I wonder if it is the Driscoll family that plants them? They have a greenhouse in the rural Glyndon area .but I am just guessing.I stopped there about 2 weeks ago and they were just starting to bloom..now we have had some good rain again and I think they will be a lot more prolific the rest of the summer. Have to make another trip soon.Did you say that this zinnia place is at the corner of Clay County 11 and County 18???? Easy to find. But you have to approach from the south due to construction on 11 just north of that corner.

Atbildēt

You must be logged in to post a comment.

© 2009-2019 designblog.lv / dzinējs: WordPress / hosted on: HIP